Hlavní navigace

Názor ke článku Shoda přísudku s podmětem aneb květinářky stáli od Vlastimil Ott - Špatně, špatně, špatně. Toto je metodicky naprosto špatně...

 • 7. 5. 2010 14:13

  Vlastimil Ott (neregistrovaný) 213.155.226.---

  Špatně, špatně, špatně. Toto je metodicky naprosto špatně a za takové zdůvodnění se na střední škole dávají pětky.

  Rozlišuje se gramatický rod a biologický rod, ukazovací zájmena jsou jen oslím můstkem a uváděné "mezní situace" zas tak mezní nejsou. Na odkazované straně UJC žádná zmínka o zájmenech není, protože je to lidová a nespolehlivá pomůcka. Koně, lodě, rodiče, jaké i/y se píše? V prvním případě může být obojí, u rodičů si zase spousta lidí 'pomůže' zájmenem 'ty rodiče' (znám z praxe). Je to nesmysl, proto existuje (biologický) rod a životnost (a člověk musí trochu přemýšlet).

  BTW poznámka o přídavných jménech v kontextu přísudku je taky dost mimo. Přísudkem nemůže být přídavné jméno, toto je nesmysl:

  Nemusí se ale jednat jen o slovesa, ale třeba také o přídavná jména jako třeba nevychovaní/ý. Nejčastěji jde ale právě o slovesa.

  Opět připomínám své články, kde jsem se tím zabýval (na odkazu je jakýsi přehled nejhorších chyb a náměty k řešení):
  http://www.e-ott.info/2010/03/09/co-neumite-v-cestine-sklonovat-ja-casovat-v-podminovacim-zpusobu-shodu-podmetu-s-prisudkem-a-dalsi