[39] SSD disky se vyrábějí v různých velikostech. Některé se vyrábí tak, aby byly rozměrově kompatibilní s 2.5" disky, některé i s 3.5", řada má rozměry menší. A některé z nich vypadají třebas jako půlka krabičky od cigaret. Viz například HP 461201-B21.
Jinak defragmentace u SSD možná je, ale nemá žádný význam. V zásadě ten disk funguje jako RAM. Stejně jako u RAM jsou tam různé časy pro sekvenční čtení a pro náhodný přístup. Jenže SSD disk stejně čte celý blok najednou a ukládá si ho do cache. Toto načtení je provedeno sekvenčním čtením a tudíž maximální rychlostí. A nastavení adresy pro další čtení je provedeno dříve, než se předchozí blok zpracuje. A navíc se bavíme o nanosekundách. To začne být zajímavé až budou přenosové rychlosti v terabajtech za sekundu. Navíc výrobci v tomto nevidí žádnou výhodu, takže současný HW beztak "nefragmentovaný" soubor neumí využít a před každým čtením stejně adresuje znovu.
Zkrátka, dívejte se na SSD jako na RAM, ne jako na klasický harddisk. Napadlo by někoho programovat do Firefoxu defragmentaci dat v RAM? Tak proč to pořád někdo trápí u SSD disků?
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 377×
Přečteno 89 118×
Přečteno 72 435×
Přečteno 57 823×
Přečteno 54 182×