Hlavní navigace

Názor ke článku Proč u SSD disků používáním klesá výkon od Karel - [39] SSD disky se vyrábějí v různých velikostech....

  • 19. 4. 2010 13:37

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    [39] SSD disky se vyrábějí v různých velikostech. Některé se vyrábí tak, aby byly rozměrově kompatibilní s 2.5" disky, některé i s 3.5", řada má rozměry menší. A některé z nich vypadají třebas jako půlka krabičky od cigaret. Viz například HP 461201-B21.

    Jinak defragmentace u SSD možná je, ale nemá žádný význam. V zásadě ten disk funguje jako RAM. Stejně jako u RAM jsou tam různé časy pro sekvenční čtení a pro náhodný přístup. Jenže SSD disk stejně čte celý blok najednou a ukládá si ho do cache. Toto načtení je provedeno sekvenčním čtením a tudíž maximální rychlostí. A nastavení adresy pro další čtení je provedeno dříve, než se předchozí blok zpracuje. A navíc se bavíme o nanosekundách. To začne být zajímavé až budou přenosové rychlosti v terabajtech za sekundu. Navíc výrobci v tomto nevidí žádnou výhodu, takže současný HW beztak "nefragmentovaný" soubor neumí využít a před každým čtením stejně adresuje znovu.

    Zkrátka, dívejte se na SSD jako na RAM, ne jako na klasický harddisk. Napadlo by někoho programovat do Firefoxu defragmentaci dat v RAM? Tak proč to pořád někdo trápí u SSD disků?