Mám 22/4 Mbit/s, malou gigabitovou domácí síť a myslím, že využít 100 Mbit/s by nebyl až takový problém. Pochopitelně ne trvale. Použití:
* Stahování velkých souborů; běžně při kopírování v LAN na jednodiskový NAS ukládám 17 MB/s, tj. cca 140 Mbit/s. Na RAID v PC a některé FLASH paměti to jde ještě rychleji. Proto mi taky 100 Mbit/s síť doma nestačí.
* Hostování síťových služeb - např. vlastní domácí web server, fotogalerie apod. Když více přátel začne stahovat fotky, hodilo by se rychlé SYMETRICKÉ připojení (viz příspěvek [11]).
* Vzdálené zálohování a replikace. Vozím si s sebou na cesty druhý NAS server a pro replikaci s tím domácím by se moc hodila velká rychlost.
* Souběžná práce více uživatelů. Doma v rodině jsou 4 PC (z toho 2 notebooky) a 1 NAS.
Vnitřní omezení:
Malé routery nezvládají při větších rychlostech překládat, propustnost pro NAT je dle typu 10 až 70 Mbit/s a mám s tím velké trápení, budu kupovat už čtvrtý router.
Vnější omezení:
Webové servery v Internetu často takové rychlosti pro 1 spojení neumožňují, nestačí "dávat" data nebo mají omezovač rychlosti na každé TCP spojení. Někdy lze ošidit downloaderem.
Za ty peníze (1700) a při nesymetrické rychlosti je 100Mb/s hodně drahé, ale určitě to časem po zlevnění bude běžné připojení.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 82 730×
Přečteno 80 869×
Přečteno 60 638×
Přečteno 55 232×
Přečteno 49 308×