Hlavní navigace

Názor ke článku Na mostě Karla stojí Jirky táta a poslouchá hudbu Plíhala od Miloslav Ponkrác - Chtěl bych jenom upozornit, že neexistuje žádná správná...

 • 10. 5. 2012 23:08

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Chtěl bych jenom upozornit, že neexistuje žádná správná čeština. Neexistuje žádný úřad, který by stanovil co je česky správně a co špatně.

  Samotný Ústav pro jazyk Český nemá autoritu ani pověření určovat co je spisovná čeština a co nikoli. Tím spíše, že se tento ústav snaží spíše o opak, zjišťovat jak se česky mluví a píše a to popsat jako pravidla češtiny.

  Tedy, pokud někdo napíše, že je něco nesprávně česky, je to jeho soukromý názor. Nic více a nic méně. Není o co, kromě citu ho opřít.

  V českém jazyce je flexibilita umístění pořadí slov.

  V češtině je velmi těžké hledat nedvojznačná vyjádření.

  Kromě toho pan Krčmář nesprávně předpokládá, že vše je přivlastňování, což není:

  Projev Havla = projev, který přednesl Havel (není to přesně totéž jako Havlův projev, tedy projev vlastněný(nap­saný/stvořený) Havlem). Projev Havla (= jak se projevuje Havel, jeho chování) je dalším významem. „Projev pana Krčmáře po návštěvě hostince“ je zcela běžná, správná česká věta s důrazem na projev (zřejmě nepatřičný).

  Znovu, čeština nemá žádnou autoritativní podobu. Nelze tedy jednoznačně prohlásit co je správné a co ne. Samotný Ústav pro jazyk český se spíše snaží vše co se objevuje zahrnout do češtiny a nedávno uvažoval o tom, že zahrne „by jsem“ do svých análů. Pokud se bude „ruský genitiv“ objevovat častěji, Ústav ho prostě zahrne též.