Chtěl bych jenom upozornit, že neexistuje žádná správná čeština. Neexistuje žádný úřad, který by stanovil co je česky správně a co špatně.
Samotný Ústav pro jazyk Český nemá autoritu ani pověření určovat co je spisovná čeština a co nikoli. Tím spíše, že se tento ústav snaží spíše o opak, zjišťovat jak se česky mluví a píše a to popsat jako pravidla češtiny.
Tedy, pokud někdo napíše, že je něco nesprávně česky, je to jeho soukromý názor. Nic více a nic méně. Není o co, kromě citu ho opřít.
V českém jazyce je flexibilita umístění pořadí slov.
V češtině je velmi těžké hledat nedvojznačná vyjádření.
Kromě toho pan Krčmář nesprávně předpokládá, že vše je přivlastňování, což není:
Projev Havla = projev, který přednesl Havel (není to přesně totéž jako Havlův projev, tedy projev vlastněný(napsaný/stvořený) Havlem). Projev Havla (= jak se projevuje Havel, jeho chování) je dalším významem. „Projev pana Krčmáře po návštěvě hostince“ je zcela běžná, správná česká věta s důrazem na projev (zřejmě nepatřičný).
Znovu, čeština nemá žádnou autoritativní podobu. Nelze tedy jednoznačně prohlásit co je správné a co ne. Samotný Ústav pro jazyk český se spíše snaží vše co se objevuje zahrnout do češtiny a nedávno uvažoval o tom, že zahrne „by jsem“ do svých análů. Pokud se bude „ruský genitiv“ objevovat častěji, Ústav ho prostě zahrne též.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 376×
Přečteno 89 789×
Přečteno 73 178×
Přečteno 58 134×
Přečteno 54 441×