Hlavní navigace

Názor ke článku Na mostě Karla stojí Jirky táta a poslouchá hudbu Plíhala od Analog - [8] Pouštíte se do odvážných tvrzení. To, že...

 • 10. 5. 2012 17:44

  Analog (neregistrovaný)

  [8] Pouštíte se do odvážných tvrzení. To, že to považuji za přijatelné podle pravidel, neznamená, že mne to netahá za uši a že to používám. Cit a pravidla jsou dvě různé věci :-)

  [10] "Potkal jsem pes černá" je opravdu nesmysl. Bohužel nechápu, jak to souvisí s tou konkrétní situací použití přivlastnění, kterou jsem popsal. Podle mne nijak.
  "Potkal jsem mašinku Tomáše" může mít podle mne oba významy.
  Netvrdím, že můj názor je správný - psal jsem, že původ toho, proč si myslím, že to tak je, je málo důvěryhodný. Ale nepsal jsem to sem, abysme si oba mysleli, že si každý z nás myslí, že jeho názor je správný. Očekával jsem, že mne někdo odkáže na nějaký důvěryhodnější zdroj. Motivace prokázat, že se ten druhý mýlí, je na internetu obvykle velmi silná :-) Anebo, že mi někdo - opět nějakým zdrojem - potvrdí, že mám pravdu :-)

  [11]Tak to zní velmi dobře a určitě to bude správně. Otázka je, jestli mohu jít ještě dál a říct i tužku Tomáše. Jak už jsem psal - já to nepoužívám, takže pro mne je to debata čistě akademická, ale odkaz na nějakou větší autoritu, by se hodil.

  [12] Mne to za uši tahá taky - ale moji babičku zase berou mrákoty, když vidí napsáno fyzika, nebo prezident :-) To není kritérium toho, co je povoleno.
  Tak 10-ti dnů je chyba dvojnásobná. Zaprvné si tu číslovku má ohnout sám čtenář a nepatří tam to ti. A za druhé tam nepatří ten spojovník. Ten se používá v angličtině, v češtině pokud potřebuji "prodloužit" číslovku, tak bez pomlčky. Např. 13členný tým vyhrál 50litrový sud piva z 200letého pivovaru. To jenom tak pro doplnění.
  Ale jinak porovnáváte úplně jiné věci. Doplnění správného tvaru číslovky je jednoznačná a jazyková věc. Zatímco odhadnutí jestli pointa je v osobně, které patří písátko, nebo v druhu písátka, není jednoznačná a s gramatikou nesouvisí. S touhle logikou byste mohl zavrhnout polovinu gramatických pravidel, protože informace, které nám poskytují se taky mohou vyjádřit jinak, případně mohou být pochopeny z kontextu.