Hlavní navigace

Názor ke článku Kolik stojí výroba knihy? od Vlad Hrouda - Přidávám kupu zdánlivě nesouvisejících myšlenek a předpověď nakonec: Na...

 • 28. 10. 2010 22:18

  Vlad Hrouda (neregistrovaný) 89.190.90.---

  Přidávám kupu zdánlivě nesouvisejících myšlenek a předpověď nakonec:
  Na e-knihy se dívám spíše jako na e-obsah než knihy. Vydávání je tedy šířením informací. E-knihu nelze prodávat bez související webové stránky (blogu) s kvalitním obsahem. Vydavatel e-knihy je kurátorem (shromažďuje, organizuje, digitalizuje a provádí údržbu obsahu), pečuje o čtenáře, edituje, učí čtenáře, propaguje a řídí metadata. E-knihy se neprodávají, ale licencují, podobně jako software (mnoho prodejců e-knih jsou IT firmy, např. Sony, Apple). Formáty iBooks, Kobo, Kindle a další jsou pouze dočasné, prozatímní a přechodové stavy. E-knihou může být i audio či aplikace.
  Pokud jde autorovi o peníze, musí se zbavit všech prostředníků (kurátora, vydavatele, distributora a platformy). To ale naprostá většina autorů nezvládne. Při dnešní podvodné praxi dostane z konečné ceny autor 25 %, vydavatel 45 % a platforma (včetně čtečky) 30 %. Ospravedlnitelný je ale jen model 50-20-30, pokud vydavatel poskytuje autorovi vyčerpávající služby a platforma zajišťuje platby, downloady, sociální média, vyhledávání, čtečky aj. Pokud autor dostane méně než 50 % ceny knihy, je to podvod. Podezřelé jsou služby, které tvrdí, že vydělávají na reklamě (z reklamy se nelze uživit). S celým odvětvím e-knih brzy zamává ohlášené Google Editions, které bude chtít jako platforma 37 % z ceny knihy (autor tak může získat 50-63 %). S velkými knihkupci (Amazon, B&N aj.) se Google údajně dohodl, že si vezme jen 5 %, 50 % nechá jim a o 45 % se bude muset podělit autor s s vydavatelem (kurátorem), takže autorovi zůstane opět jen 7-15 % z ceny knihy jako u printu.
  Příkladem levné platformy je e-junkie.com, která nemá odstrašující právní smlouvu, za 5 dolarů měsíčně neomezenou šířku pásma pro download, ač 50 MB limit úložiště pro účet, a je spojená (doporučená) s PayPal.
  Velké americké knihovny již e-knihy za poplatek půjčují.
  V iTunes jsme se poučili, že nákup za 1 dolar je něco úplně jiného než 10-20 dolarů. Při ceně 1 dolaru se tam podstatně zvyšuje objem prodeje a provize autorů.
  Moje vize budoucnosti: 1) ceny e-knih prodávaných velkými e-shopy se v budoucnu nebudou příliš lišit od dnešních tištěných, 2) autor, který zvládne většinu výše popsaných činností (kurátorství a distribuci) si přijde na 70-95% z ceny knihy a bude moci snížit cenu knihy na polovinu, 3) budoucnost má jen formát, který bude čitelný ve standardním internetovém prohlížeči bez jakýchkoliv pluginů 4) Jediným praktickým DRM je dnes PDF s povoleným tiskem, které bude spojeno s licenčním ujednání, které limituje kupce v tisku a kopiích pro osobní užití.
  5) Cena e-knihy bude záviset výhradně na marketingovém umu autora a jeho vztazích se čtenáři, se kterými bude v přímém spojení. Moc v celém systému zůstává v rukou autora, protože autor není komodita.