Hlavní navigace

Názor ke článku Kolik stojí výroba knihy? od A. S. Pergill - [10] Za tyhle peníze se dá pořídit papírová...

  • 5. 3. 2010 10:15

    A. S. Pergill (neregistrovaný) 147.251.127.---

    [10] Za tyhle peníze se dá pořídit papírová kniha, slušněji vázaná, ne desky, ne klasický paperback + poštovné. Odpadá DRM a podobné shity, i nekompatibilita formátů.

    IMHO jakousi zajímavou cestou je http://digizdat.cz/. Platí se to přes mobil, na který vám pošlou heslo k jednorázovému stáhnutí - autor dostane +- co za papírovou knížku a vy zaplatíte +- 1/4 až 1/3 její ceny. Zatím tam mají, bohužel, jen pár detektivek a pár básniček, jak jsem vyrozuměl z dopisování s redaktorem, tak to neumějí udělat jinak, než že pro každou vystavenou knížku platí zvláštní (a dost nekřesťansky drahý) mobilní portál. Knížky jsou v pdf, dokonce avizují i doc, protože část potenciálních zájemců pdf na windows neotevře. Nabízejí i individuální vytištění v ceně +- papírové knížky minus co jste zaplatili za elektronickou verzi.
    Tahle cesta se mi líbí v tom, že by nebyl problém jednotlivé "knížky" individualizovat (asi by se přehlédlo / nevadilo při čtení, že je v každé kapitole jedno písmenko trochu odlišným fontem, nebo něco podobného, a dost blbě by se to v pdf hledalo (a za ty peníze i měnilo), a přitom by to byl jednoznačný markant, jejichž soubor by mohl poskytnout miliony variant (prakticky víc, než je česky čtoucích osob na světě), a pro každého zájemce by se to pdf originálně nějakým skriptem vytvořilo přes TeX. Licence by mohla velmi připomínat reálné zacházení s papírovou knížkou a individualizace možnost sankcí v případě zneužití.