Hlavní navigace

Názor ke článku Jsou televizní poplatky za PC správné? od Martin Kopta - Petře, jen jedna připomínka mě napadá. Neplatíš za...

 • 8. 11. 2008 1:30

  Martin Kopta (neregistrovaný)

  Petře, jen jedna připomínka mě napadá. Neplatíš za možnost přijímat vysílání České televize, potažmo nepřispíváš koncesionářským poplatkem na její provoz.

  Koncesionářským poplatkem si kupuješ právo užívat vzácný zdroj. Tím zdrojem není vysílání média veřejné služby, ale obecně televizní/roz­hlasový signál.

  Koncesionářský poplatek neplatíš České Televizi. Ta je jen pověřena jeho vybíráním. Koncesionářský poplatek platíš státu, který ti koncesi uděluje (podobně jako ti uděluje řidičskou koncesi, abys mohl řídit auto, bez ohledu na to, jestli opravdu řídíš nebo ne atd.).

  To, že se stát rozhodl celý obnos vybraný na koncesionářském poplatku věnovat na provoz České televize, není nezvratné a může to být v budoucnu i jinak (třeba ho Paroubek použije pro hrazení lékařské péče a důchodů). Stejně tak není nikde psáno, že bez média veřejné služby není koncesionářský poplatek a vice versa. Jedno bez druhého klidně existovat může.

  Když si uděláš jasno v tomhle, budeš mít hned argument proti názoru, že kdo ČT nesleduje, nemá důvod poplatek platit. Platí ho totiž za možnost přijímat signál jakékoli televize.

  Pokud už bych měl najít argument proti koncesionářským poplatkům, tak budu tvrdit, že ho stát vybírá neprávem na těch, kdo signál přijímají. Přijímáním tu totiž nevyčerpáváme vzácný zdroj. Naopak by měli poplatek za přístup ke vzácnému zdroji platit ti, kdo signál vysílají, protože tím znemožňují komukoli dalšímu činit totéž.

  Kdybych chtěl argumentovat proti placení koncese u počítače (bez TV tuneru, samozřejmě), budu argumentovat tím, že signál šířený v síti internetu není vzácným zdrojem, a proto je uvalení koncese na něj nelogické. Pokud je v internetu něco vzácným zdrojem, je to třeba IP adresa -- tu ale stát neovládá, tudíž ji nemůže zatížit koncesí.

  Česká televize má zájem na rozšíření koncese na příjem TV signálu i na počítačích s připojením k internetu, protože vidí, že klasická televize distribuovaná "vzduchem" a po kabelu ztrácí diváky, tudíž koncesionáře, tudíž v současném modelu ČT bude mít méně peněz na provoz. Přejmenujme to na mediální daň, zpoplatněme všechny (nejen ty, kdo mají televize, rádia a počítače), osvoboďme děti, studenty a důchodce, a bude to logičtější.