Hlavní navigace

Názor ke článku Jsem Facebook skeptik... a hodně od budulínek - Občas se tu mluví o tom, že FB...

 • 16. 1. 2010 2:59

  budulínek (neregistrovaný) 89.176.107.---

  Občas se tu mluví o tom, že FB je zase jenom další, vylepšenější komunikační kanál.
  Když se na to podívám historicky, tak vývoj komunikačních kanálů je tragický. Všechno to směřuje k tomu, co popsal Jakub: "harvesting personal informations". S každou novou "komunikační technologií" je takové sklízení osobních informací jednodušší. Kde jsou ty zlaté časy, kdy existovalo nějaké dopisní tajemství? Měl jste jistotu, že když komunikujete přes dopis, tak ho (většinou) nikdo jiný než adresát nečetl. Pak přišly telefony: ty šly lehce zachytávat, ale nelze v nich indexovat a pokud chcete telefonní odposlech zpravodajsky využít (vyhledávat v něm informace, agregovat informace), potřebujete živou sílu k přepisu, indexaci apod. Sice můžete nahrávat hlas, ale hlas nelze dost dobře automaticky indexovat (zatím), takže celkem k hovnu. Pak přišel email. Ten už je pěkně digitalizovaný, indexovatelný, ale zase trochu decentralizovaný. Navíc ho může uživatel šifrovat (i když to nikdo moc nedělá). No a FB? Vrchol komunikační technologie. Každé pozvání do hospody, které adresuji kámošovi, se ukládá někde na centralizovaný server. Veškerá komunikace se dá krásně indexovat a nad tím indexem vyhledávat. Dnes už není problém indexovat i fotky. Jsou dostupné technologie, které umí rozpoznávat obličeje (viz např. http://www.face.com/), takže i když zakážete tagování, není problém zjistit, jestli jste na fotce Vy, s kým jste na té fotce atd.

  No já nevím. Když se na to podívám z delšího odstupu, tak mě jímá hrůza (asi jsem dost konzervativní, možná paranoik). Ale uvědomte si, že všechno, co dnes uložíte na FB (nebo na net obecně), tak to tam zůstane navěky!! (Uloženo na serverech FB nebo Googlu, jehož roboti neustále indexují veškerý obsah webu včetně fotografií). A technologie na indexování a vyhledávání těch informací se budou pořád zlepšovat. A zase jsme u toho "personal information harvesting". Já osobně považuji informaci o tom, s kým chodím do hospody, za vysoce osobní a citlivou. Většina lidí asi ne. To je ale chyba. Ale představte si, že by někdo měl k dispozici FB komunikaci všech lidí z ČR. A zároveň by ji ten někdo uměl zpracovat, takže by uměl zjistit, kdo se s kým zná, kdo s kým chodí na pivo, atd. No a teď si představte, že by někdo měl k dispozici nikoliv jen "snapshot" komunikace, ale historii třeba 30 let nazpátek. To už jsou kurevsky cenné informace.

  Každý puberťák dnes na soukromí sere. Říká si, proč by mi mělo vadit, když nějaký Velký bratr bude vědět, s kým chodím na pivo? No jo, jenomže za 30 let z těch puberťáků budou třeba manažeři, politici. A všechno, co tihle lidi před 30 lety vyblili na FB, bude někde ležet na serverech, ke kterým bude mít někdo přístup...To bude teprve kolotoč.

  Zeptejte se dnes kohokoliv v byznysu, politice. Zeptejte se vlastně jakéhokoliv čtyřicátníka tuto otázku: vadilo by Vám, pokud by někdo měl na dosah myši informace o tom, jak vypadá síť Vašich přátel, jak se jmenují, jak vypadají?

  Nebo si představte situaci, kdyby FB nevznikl v USA někdy po roce 2000, ale třeba v Německu v roce 1920. Myslíte si, že historie se nemůže opakovat? Jakou máte jistotu, že nebudete stát na druhé straně barikády (třeba i doslovně), než ten, kdo disponuje vaší fotkou, fotkou vašeho dítěte, adresou jeho školy, seznamem a fotkami všech lidí, které jste kdy přes net oslovili? Celým vaším společenským životem, který jste v sociálních sítích na netu vedli?