Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Lael Ophir - [114] Asi máme každý roky jiných zkušeností s...

 • 28. 5. 2013 14:07

  Lael Ophir (neregistrovaný) 90.181.145.---

  [114] Asi máme každý roky jiných zkušeností s open source.

  Abychom si rozuměli: vůbec mi nevadí, když k aplikaci dostanu i zdroják. Ale také mi ten zdroják nijak nepomůže. Dostupnost zdrojáku aplikace vám nijak výrazně neusnadní její výměnu - pořád musíte popsat rozhraní, provést výběr dodavatele, novou implementaci, testování, školení lidí atd. Podobně zdroják nepomáhá zákazníkovi dělat úpravy v SW. Musel by mít zatraceně drahé lidi, kteří by koncepčně navrhli změnu funkcionaliy (mnohdy i tohle představuje problém), nastudovali zdroják, provedli úpravu, důkladně změnu otestovali, a pak ty změny podporovali. To je velmi drahé. Fakt myslíte, že by někdo provéděl změny třeba v Oracle RDBMS nebo MS Exchange, kdyby měl zdroják? A provádí snad těch pár zákazníků změny v OpenOffice, RHEL nebo KDE? Asi ne. Možnosti použití "libovolné firmy" na úpravu zdrojáku je podobná iluze.

  Pokud se chce zákazník pojistit pro případ že dodavatel zanikne, není problém například nechat zdrojáky projektového kódu u notáře, s vydáním zákazníkovi pokud firma zanikne. Za sebe nemám ani problém zákazníkovi dát zdrojáky projektů, pokud dokáže zajistit, že od něj neuniknou. Uvolňovat cokoliv pod GPL ale znamená nutnost vzdát se kontroly nad šířením kódu, a ohledně toho jsem velmi skeptický. Pokud má kód akoukoliv komerční hodnotu, pod GPL ho firmy neuvolní. Ukázkou je třeba IBM: kde se dá ušetřit použitím open source, tak to udělají. Zdrojáky AIXu, DB2, Lotus Domino a Lotus Notes samozřejmě nechají pod pokličkou, protože jejich uvolněním pod GPL by přišli o velké peníze. Jestli jednou tyhle aplikace nebudou mít valnou komerční hodnotu, možná zabijí pár konkurentů tím, že je pod GPL uvolní.

  Výrobci mají dost malý zájem podporovat HW na okrajové platformě. A určitě se jim nechce dávat z ruky zdrojáky s know-how, vystavovat se problémům ohledně svých patentů, ztrácet kontrolu nad rozsahem funkcí implementovaných ve svých driverech, a v důsledku i nad kvalitou driverů.

  Státní správa ani většina firem nemá peníze ani znalosti na placení lidí, kteří by psali interní aplikace. Udržovat si systém vzájemně zastupitelných lidí, správně je projektově řídit, mít je vytížené a motivované, to není jednoduché. Řečeno úplně na placato: firma jako Danone chce vyrábět jogurty, nikoliv psát SW. Na rozdíl od IT mají na ty jogurty zdroje a know-how. Pokud dodavatel v rámci projektu přinese nějaký open source, je to jeho věc, a on za to ručí. Vzhledem ke kvalitám open source to často končí na Windows/MS SQL/.NET, někdy na nějakém Unixu (výjimečně Linuxu), Oraclu a Javě.