Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Lael Ophir - [112] "Nemecký súd napríklad rozhodol, že softvér, ktorého...

 • 28. 5. 2013 10:36

  Lael Ophir (neregistrovaný) 90.181.145.---

  [112] "Nemecký súd napríklad rozhodol, že softvér, ktorého vývoj a následné používanie je hradené z verejných zdrojov, má byť voľne dostupný verejnosti aj so zdrojovým kódom" - situaci v Německu moc nesleduji. Všimnul jsem si jen "úspěchu" projektu Limux, který po cca 12 letech nejspíš dále nedokázal přemigrovat všechno na Linux, a finančně podle různých zdrojů přinesl cokoliv mezi úsporou 15M EUR a ztrátou 43.5M EUR. Máte k tomu rozhodnutí soudu nějaké bližší informace?

  Cena licencí SW je zanedbatelná proti ceně úředníka. Nějaká čísla jsem uváděl tady:
  http://www.root.cz/zpravicky/podnikatel-kteremu-stat-nutil-windows-uspel-v-prvnim-soudnim-jednani/455484/

  [113] Je prostý technický fakt, že špatně napsaný kernelový driver může napáchat v systému spoustu škody. A bohužel k tomu dochází. MS ovladače samozřejmě certifikuje, ale to ty certifikované ovladače musíte také použít :). Nicméně vyjma toho MS také ovladače podepisuje, což je trochu jiná aktivita, která kvalitu ovladače nijak negarantuje.

  Osobně se stabilitou WP nemám problém, restartovat nepotřebuji. A řada lidí z mého okolí má naopak problémy se stabilitou Androidu. Slyšel jsem i výrok "od té doby co mám telefon s Androidem, výrazy jako zatuhnutí a restart telefonu jsou stálou součástí mého slovníku" :). Někteří už vyměnili svůj Android za Lumii, a neslyšel jsem jedinou stížnost.

  Vývojáři dister se starají o balení open source kódu, který v rámci distra šíří. Nevím o tom že by balili komerční aplikace, které se šíří zvlášť. Stejný balíčkovací systém ještě neznamená, že v něm nainstalujete balíček určený pro jiné cílové distro, nebo pro jinou verzi toho samého distra. Testování lze jistě omezit, ale pak musíte omezit stejným způsobem i podporu.

  Service (deamon) ve Windows samozřejmě můžete debuggovat jako jiný proces, spouštět je můžete z konzole (obyčejně ne na konzoli - GUI aplikace ve Windows obecně nepíší na konzoli).

  Monolitický kernel má dlouhou řadu nevýhod. Implementace v Linuxu sice některé z nich řeší, ale existence BKL (resp. dnes subsystem locků) je architektonicky neomluvitelná. Windows mají proti Linuxu výrazně vyspělejší i elegantnější architekturu. Linux je technologický pravěk, mizerně provedený opis unixů z osmdesátých let. Považuji to za fakt, ne za věc názoru.
  Windows samozřejmě umí zavádět drivery za běhu.

  Zdrojáky Windows mají k dispozici některé instituce, firmy a školy. U Linuxu zjevně ani veřejně přístupné zdrojáky nedokáží zabránit příšernostem jako je třeba ničení HW.