Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Pavel Šimerda - [111] Argument, že většina peněz odteče ve službách,...

 • 28. 5. 2013 9:36

  Pavel Šimerda (neregistrovaný) 84.246.161.---

  [111] Argument, že většina peněz odteče ve službách, tudíž není rozdíl mezi open source a closed source je velice zajímavý. A opravdu je to dobře postavená myšlenková konstrukce. Jenže ignoruje roky zkušeností, které s open source máme.

  Ty, stejně jako mnozí zastánci i odpůrci, bereš open source jako nějaké náboženství, či co. Ale ve skutečnosti to je *jen* nástroj. Přechod na open source tedy nemusí sám o sobě přinést okamžité zlepšení financí, i když samozřejmě může, ve světě kdy jedna země má na nějaký software řádově více licencí, než kolik instancí provozuje.

  Proto taky není dobré aplikovat open source slepě, ale ve prospěch toho subjektu, který ho provozuje. Požadavek na open source dává u veřejné správy smysl kvůli zamezení vendor lock-inu. Tedy díky open source by mělo jít bez problémů v libovolné části řetězce změnit dodavatele. Ještě mnohem důležitější jsou v tomto kvalitní otevřené protokoly. Další věc, která by pomohla, by byla nutnost používané zdrojové kódy skutečně zveřejnit, což open source obecně nevyžaduje, to by zlepšilo i auditovatelnost a v důsledku kvalitu a zabezpečení. Kterákoli firma by se pak mohla ucházet o výběrko na úpravu takového software a navíc by se na to mohli připravit dlouho před podpisem smlouvy.

  A pokud jde o nedostatečnou podporu Linuxu ze strany výrobců hardware (tímto směrem), tak je paradoxní, že když už výrobce plně podporuje Linux (tedy aktivně nabízí licenčně kompatibilní open source driver k začlenění do odpovídajícího kusu software, například jádra), tak je výsledkem dlouhodobá podpora hardware ze strany Linuxu, která trvá, dokud se komunita alespoň trochu zajímá.

  Open source (nejen) v oblasti hardware znamená dlouhodobou stabilitu a kontinuitu, ve kteréžto Windowsům už dávno natrhl prdel. V kontextu veřejné správy, kde bylo potřeba udržovat dosovské aplikace dlouho po dosovské éře, je toto k nezaplacení.

  A konečně, veřejná správá má problém s kvalitou, protože hlavním kritériem výběrovek je cena. Při použití open source je možné nasadit i rozsáhlejší systém svépomocí, tedy pomocí zaměstnanců, kdy problém se selekcí cenou nenastává. Lze pak jednotlivě vybírat úkoly, na jejichž plnění je potřeba externí firma. Ale tím už se dostáváme k separaci produktů a služeb. Oddělení služeb od produktů může znamenat nakopnutí lokální ekonomiky, protože není na všechno nutné zahraniční partnerství a posvěcení.

  Netvrdím, že se zavedením open source tohle všechno vyřeší, to by byla pitomost. Ale zavádění a udržování celých velkých closed source systémů tomu dnes efektivně brání. Dostali bychom tedy do rukou nástroj. Jestli bychom ho dokázali efektivně použít, je věc druhá.