Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Lael Ophir - [110] Fakt myslíte že lze všechno automatizovat? Koukněte...

 • 28. 5. 2013 0:41

  Lael Ophir (neregistrovaný) 90.181.145.---

  [110] Fakt myslíte že lze všechno automatizovat? Koukněte do libovolné komerční firmy. Část administrativní práce samozřejmě zastane počítač, ale u něj sedí operátor. Zdaleka ne všechny případy jsou podle šablony. Váš příspěvek mi trochu připomíná ty sny o bezpapírových kancelářích, které kdysi spřádala řada firem.

  Politici samozřejmě mají zájem státní správu elektronizovat. Nakonec proto máme základní registry, elektronické daňové přiznání apod. Bohužel ale celá problematika není tak triviální, jak by se vám možná mohlo zdát. Stát nemá odborníky ani moc peněz, ze zakázek unikají veliké peníze stranou... BTW ty peníze typicky unikají na službách v oblasti implementace, provozování a podpory (které se světa open source stejně jako světa komerčního SW), nikoliv na licencích.

  Nedostatečná podpora Linuxu ze strany výrobců SW má pár důvodů. Například menší rozsah API proti konkurenčním plaformám, promořenost Linuxu virální licencí GPL (která může vést k nutnosti uvolnit draze napsaný SW jako open source), slabá dokumentace, neslavné vývojové nástroje, roztříštěnost dister vedoucí k problematické instalaci i podpoře (balíčky pro mnoho verzí různých dister, testování a podpora pro ta distra), prakticky nulovou dostupnost komponent komerční kvality, a samozřejmě i malé rozšíření platformy. U výrobců HW se přidávají další problémy a házení klacků pod nohy ze strany vývojářů jádra: absence ABI, časté změny interface, vývojáři kernelu deklarovaná nutnost uvolňovat drivery pod GPL atd. V řadě případů navíc hraje roli i technická zaostalost Linuxu s jeho monolitickým kernelem s BKL (po dvaceti letech slavně rozbitým na subsystem locky), mizerná latency, škubání zvuku, overcommitting paměti, OOM Killer, hromady resource leaks a race conditions atd.

  Pokud se díváme na společenské hledisko, tak osobně nejsem komunista. SW je hodnota, jeho vývoj něco stojí, a kdo ho používá, tak má platit. Když totiž neplatí koncoví uživatelé, tak musí vývoj křížově financovat někdo jiný. A to je v principu špatně. V době mobilních telefonů také nedáváme mobily zdarma :)