Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Paulos - Sranda vás číst. Vyjádřím se jen k pár tématům,...

 • 24. 5. 2013 11:05

  Paulos (neregistrovaný) 2001:470:6f:----:----:----:----:----

  Sranda vás číst.

  Vyjádřím se jen k pár tématům, které se objevovaly v průběhu několika posledních desítek komentářů.

  Při vypínání Windows i Linuxu (GNOME) pošle systém běžícím aplikacím signál, aby uložily svá data a bezpečně se ukončily. Samozřejmě se do toho některým příliš nechce, ale to je na obou systémech - v Mintu mě potkal zákeřný problém s at-spi-registryd.desktop, který se odmítal vypnout a blokoval restart počítače (doslova! Tlačítko "Přesto restartovat" systém nerestartovalo a vypnout tuhle věc nešlo). Vyřešila to až nová verze Mintu.

  Ad "Ovládací panely", které údajně čekají na vypnutí - to je vlastně Windows Explorer, jež tvoří kromě Průzkumníka i plochu a taskbar a - světe div se - také si potřebuje uložit nějaká nastavení plochy a bezpečně se vypnout. Na Explorer se ovšem vážou i různá rozšíření od nejrůznějších autorů, a tam často pramení důvod dlouhého vypínání "Ovládacích panelů".

  K přidávání API a funkcí dochází v každém systému a není příliš obvyklé, že by se podporované API stalo z verze na verzi Win nefunkční (obvykle to není záměr). Jak už ale podotkl třeba Lael, někteří vidláčtí programátoři jsou prostě čuníci a používají "nestabilní" sytémové prostředky, které se mohou každou verzí radikálně změnit. Nedělejte si ale iluze, programátoři pro Linux jsou někdy ještě horší prasata. Pár znám osobně z obou skupin. :-)

  S článkem jinak naprosto souhlasím. Ať každý používá to, co mu sedne, v dnešním světě to není hřích. A teď se jdu zase bavit dalšími komentáři...