Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Lael Ophir - [82] No vy možná víte jestli máte poukládáno,...

 • 22. 5. 2013 16:06

  Lael Ophir (neregistrovaný) 90.181.145.---

  [82] No vy možná víte jestli máte poukládáno, ale spousta jiných lidí to neví. Ale když se aplikace neukončí sama, systém vám přece po krátké chvilce nabídne její odstřelení.
  Žádná ztráta údajů se nikdy nekoná? OK, zkuste si otevřít něco v OpenOffice nebo Gimpu, založte nový soubor, dejte mu nějaký obsah, a pak proveďte shutdown. Data ztratí - když ne u těchto aplikací, tak u jiných.

  [83] Z čeho soudíte, že se s vypnutím čeká jen na ovládací panel? Úplně stejně se může čekat na zaseklý shell polugin (třeba nějakou obsluhu kontextového menu), na aplikaci která má jen ikonu v oblasti systray apod. Každopádně pokud vám to takhle visí, tak máte někde něco vyhnilého. Po chvíli by systém měl zobrazit na co čeká, a nabídnout vám ukončení zaseklé aplikace.

  [84] Velmi stručně řečeno: problém je v driveru samsung-laptop, který používá nesprávný interface a nebyl nikdy testovaný na dané konfiguraci. To vede ke crash dumpu, který způsobí přeplnění UEFI storage space. A tohle přeplnění NVRAM notebook brickne, což je už chyba Samsungu. Ve Windows se problém neprojevuje, byť lze napsat kód, kterým admin může UEFI storage space také přeplnit (se stejným výsledkem). U Linuxu naopak stačí k bricknutí jen zabootovat. Obecnějším důvodem je nevhodný vývojový model Linuxu a nedostatečné testování.
  http://www.root.cz/zpravicky/notebooky-samsung-s-uefi-je-mozne-znicit-i-z-windows/448027/

  Pokud vás zajímají detaily toho bricknutí CD-ROM mechanik LG, tak tam problém také nebyl primárně u výrobce. Linux chytře rozeznával mezi CD-ROM a CD-R/CD-RW mechanikou tak, že provedl pokus o zápis. Většina mechanik vrátila chybu, pokud zapisovat neuměly. U CD-ROM mechanik LG ovšem byl tenhle příkaz použit pro flash firmware (což technicky není nic proti ničemu, i když je to dost nevhodné). Root cause je ten, že Linux používal prasáckou metodu k rozeznání CD-ROM a CD-R/RW mechanik. Asi to někomu doma přišlo jako dobrý nápad, na nějakém HW fungovalo, a tak předpokládal, že to funguje všude.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Killer_poke#LG_CD-ROM_drives

  Pokud vás zajímá bricknutí intel e1000e, tak tak šlo o chybu v ftrace, která vedla k přepsání NVRAM. Opět prasácký kód, a opět nedostatek testování.
  http://ostatic.com/blog/likely-cause-of-intel-e1000e-bug-discovered

  Zastánci Linuxu mobou hodiny mluvit o tom, že Linux je sice technicky zastaralý (monolitický kernel s BKL, threading naroubovaný otřesným způsobem a po mnoha letech), ale že jde o "osvědčený" přístup. Pak přijdou tři takovéhle chyby, a je jasné, že kvalita implementace je *mimořádně* nízká. Takových věcí totiž nejspíš uvnitř kernelu vyhnívají tuny, jenom zrovna nezpůsobují bricknutí HW.