Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Lael Ophir - [74] Zato Linux je samozřejmě obrázkem konzistence. Stačí...

 • 21. 5. 2013 19:28

  Lael Ophir (neregistrovaný) 90.181.145.---

  [74] Zato Linux je samozřejmě obrázkem konzistence. Stačí se podívat na aplikace psané v GTK a QT, a nejlépe ještě kouknout třeba na OpenOffice a Gimp. Ty aplikace mají společné snad leda to, že se v nich pohybujete kurzorem myši. Jinak se liší snad všechno, včetně způsobu rastrování fontů. Lahůdkou je také podpora clipboardu mezi aplikacemi. Jo a jak na Linuxu, který má velmi omezenou binární kompatibilitu, zajišťujete, že vám budou fungovat ty věci co jste vyrobil? Buď jste toho moc nevyrobil, nebo nevím.
  Windows mají naopak špičkovou zpětnou kompatibilitu, na Windows 8 (32-bit) není problém spustit třeba aplikaci psanou pro Windows 95. A jestli vám spadnul osiloskop, asi holt výrobce něco podělal. Mě moje počítače s Windows nikdy nepadaly.
  Instalace Windows je dneska poměrně rychlá záležitost, a freewaru je k dispozici veliká spousta. Navíc je portovaná i většina open source produktů, které stojí za to portovat. Jinými slovy není problém mít ve Windows ultra-příšernost jako gimp, nebo třeba bash, ale Photoshop ani PowerShell na Linuxu nemáte. A nějakou zvláštní shodou okolností jsou ty lepší aplikace pravidelně pro Windows. Upřímně to není tak zvláštní, když člověk srovná šíři API a kvalitu dokumentace.

  [75] Tak to toho víte málo. Vyjma odpálených DVD mechanik a síťových karet jsou to také notebooky Samsung, které se bricknuly bootem Linuxu přes UEFI. Nějaký kovbojský driver používal interface BIOSu, který kdysi u nějakého modelu fungoval, a s novými modely zřejmě nebyl nikdy testovaný (jak typické). Bohužel v UEFI módu ten interface nebyl k dispozici, a to spustilo bug v obsluze NVRAM. Podobný problém byl BTW i s ThinkPady. Nějaké testování driverů? K čemu? Při troše štěstí to bude nějak fungovat, a když štěstí nebude, tak to holt bude zlobit, nebo to někomu brickne HW.
  http://www.root.cz/zpravicky/nektere-nove-notebooky-od-samsungu-nepreziji-instalaci-linuxu/

  O certifikacích MS asi nevíte vůbec nic. MS má sadu testů, které stroj pár desítek hodin různě trápí. Teprve na jejich základě je certifikace udělena. Samozřejmě ty testy testují to co Windows používají - proč by měly testovat něco jiného? Jinak certifikace je dobrovolná, a MS nemůže žádnému výrobci zabránit produkovat stroje bez certifikace, nebo stroje prodávat bez Windows.