Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od Lael Ophir - [53] Kvalita GUI se dá měřit. Jaký je...

 • 20. 5. 2013 22:46

  Lael Ophir (neregistrovaný) 90.181.145.---

  [53] Kvalita GUI se dá měřit. Jaký je váš názor třeba na link níže? Byli autoři toho SW bez mozku? A podobně tragicky dopadá na Linuxu většina testů GUI. Mění se to až poslední roky, ale málo a pomalu. To že jste si na nekvalitní GUI zvyknul je sice pěkné, jeho kvality to ale nijak nedokazuje.
  http://www.root.cz/zpravicky/unity-proslo-testy-pouzitelnosti/

  Pokud vystačíte s API Javy nebo Qt, tak jste šťastný člověk (když tedy odhlédneme od děravosti, pomalosti a paměťové náročnosti Javy). Často ale potřebujete víc. Jak třeba z Javy vytvoříte nový deamon, zjistíte které deamony momentálně běží, a nějaký zastavíte? Ve skutečnosti to neuděláte ani z C, protože neexistuje API, jeno mklubko skriptů. Takže hurá, shell out. Nejlépe pomocí fork/exec. Sice je to nepraktické, pomalé a žere to spoustu paměti, ale zase je to taková unixová tradice.

  32-bitová verze Windows řady NT umí 4GB adresního prostoru plus PAE (což na 32-bitových serverových Windows umožňuje adresovat až 128GB RAM). Důvody asi nemá smysl rozebírat, ale podobné limity jsou i na Linuxu. Nicméně Linux vyjma toho má také "skvělý" memory overcommit a OOM Killer. To je podle vás dobrý design? A co říkáte třeba na Big Kernel Lock, který pánové po dvaceti letech slavně rozbili na subsystem locky?

  Proč by Windows nemohly běžet bez restartu měsíce? To myslíte že vám snad nějaký permoník po čase vypne napájení? :D Osobně restartuji stroje jen kvůli aktualizacím.

  Zpětná kompatibilita samozřejmě něco stojí. Na prvním místě je potřeba udělat dobře návrh, aby se celá věc nemusela za chvíli předělávat. To je bohužel u Linuxu z říše sci-fi, vizte například historii USB stacku. No a pak je nutné interface inteligentně rozšiřovat. COM+ je rozšířením COM; OLEDB a ADO jsou různé technologie, a ADO.NET je určené pro úplně jiný framework. Navíc OLEDB ani ADO není core API OS, jsou to jen komponenty pro přístup k DB. Srovnejte to ale třeba s protokolem X11 a rastrováním fontů. Kolikrát se to měnilo? A ještě pořád máte na X11 serveru fonty, k tomu klientské soubory s jejich popisy, a ještě font server? Asi ano. Ale nebojte se, po X11 extensions přijde Wayland, a Mir, a kdo ví co ještě. Možná jeden z těch projektů nedopadne jako Fresco, Y Window System, Xynth, XFast a další, a bude se fakt používat. Ale už dnes můžete přijímat sázky na to, že bude kompatibilní s historickým (a dost příšerným) protokolem X11 a jeho extensions :D
  Unixy jsou dneska jako muzeum historie IT. U Linuxu je zátěž historii velmi patrná (včetně designu kernelu), ale navíc ani nemá tu zpětnou kompatibilitu.

  [56] Hloupost ano, ale na vaší straně. OS nemá způsob jak poznat, jestli běžící aplikaci může odstřelit beze ztráty dat. Prostě aplikaci vyzve aby se ukončila, a když to neudělá, tak radši zobrazí hlášku, která dává uživateli na výběr (odstřelit aplikaci s rizikem ztráty dat, nebo zrušit shutdown). Na Windows totiž lidé také pracují, takže jim dost vadí, když přijdou o data. A že se některé aplikace odmítají ukončit, i když k tomu není dobrý důvod? To je chyba jejich autorů.

  [57] Aktualizace vrací změny zpět? No to by se vám na Linuxu nestalo. Pokud jsem si všiml, tak když například selže upgrade distra, tak se nic zpět nevrací. Prostě zůstanete s rozvrtaným a nepoužitelným systémem. A co dělat když se ve Windows aktualizace odmítá nainstalovat a vrací se zpět? No přece kouknout do System Logu, Application Logu a logu té aktualizace. Všimněte si, že se cice umíte na Linuxu naučit stovky příkazů, jejich parametry, umístění logů, ovládání vi, regexpy, bash a C, ale kouknout do logů na Windows je pro vás děsný problém. Není to trochu zvláštní?

  [59] S Linuxem na noteboocích mám své zkušenosti. Problémy s WiFi ovladačem, následné náhodné zamrzání, nefunkční zvuk, dialogy které se nevejdou na obrazovku, když se notebook podaří uspat tak se často už neprobudí, když už se probudí tak pak přestane jít zvuk, síťovka, nebo je celý systém tuhý... A samozřejmě u toho Linux sežere baterku a ještě div nevykouše díru do stolu pod ní. Fakt nemám čas se o počítač starat jako o tamagochi. Možná tam venku jsou nějaké počítače, na kterých nějaké distro Linuxu běží po instalaci, bez dlouhých hodin šťourání. Já takové štěstí bohužel neměl. A i kdybych ho měl, tak s Linuxem budu těžko pracovat, protože prostě nenajdu nástroje (ne každý vystačí s browserem, konzolí a přehrávačem multimédií).

  [60] Unixové shelly jsou o spuštění programu, parsování výstupu a jeho použití pro další program. PowerShell je generačně jinde. Ale pokud chcete bash na Windows, není to přece problém :)

  [63] Windows řady NT mají security templates obsahující nastavení práv uživatelů, práv na FS atd. Ve Windows XP je ve výchozím stavu template, který například umožnuje uživatelům zápis do Program Files. Proč? Protože někteří matláci, jako třeba autor Total Commanderu, ukládali na Windows 9x konfiguráky do Program Files. Kdyby pak taková aplikace ve Windows XP nešla, lidé by házeli kameny na MS ("ve Win98 mi to šlo, ty WinXP jsou na nic"). Když člověk používal slušně napsané aplikace, tak nebylo nic jednoduššího, než prostě aplikovat "ostřejší" security template.