Hlavní navigace

Názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka od SpookY - [17] ... k myšlence že mám rozprasený systém. Myslím,...

 • 17. 5. 2013 22:58

  SpookY (neregistrovaný) 31.28.150.---

  [17] ... k myšlence že mám rozprasený systém.

  Myslím, že nemám. Moje zkušenost je taková, že Windows je systém, který se prostě rozprasí sám. Občas mám možnost dělat s Windowsy i na jiných počítačích, mám zkušenost i s Windowsy ve VirtualBoxu. Ty mnou popisované problémy jsou napříč instalacemi, uživateli i hardwarem.

  S Windows jsem dělal skoro 15 let od dob 3.11/W95, než jsem je před pěti lety poslal nadobro do kytek. Prakticky znám 3.11/95/98/XP, trochu i W7. Linux jsem si prošel do RedHatu přes Mandrivu až po Ubuntu, Mint, serverový Debian a současné Xubuntu.
  Takže v tomhle snad nejsem nějaké trdlo, co si systém rozprasí.

  Dělal jsem čtyři roky správce sítě ve školství - jedna učebna s dualbootem WinXP a Ubuntu, druhá jen s Ubuntu. Na Linuxu byly desítky uživatelských programů, které se používaly (office, grafika, audio-video, modelovací software, programování). Na Windows jen MS Oppice a pár základních věcí, co byly požadovány.
  A pořád jsme řešili rozesírající se Windows. Když něco výjimečně zahaprovalo v Ubuntu, tak oprava byla na dvě tři minuty práce.

  Windows je prostě samo-se-prasící. Horší než Tamagoči (jestli znáte onen asi 15 let starý hit) - taky se o to člověk musí furt starat aby to nechcíplo a stráví tím fůru času.
  Nejhorší je, že se tam z ničeho nic "něco" stane, bez jakékoliv zjevné příčiny, a nedá se to dát zpět. Když se nám to takhle stalo, tak běžný způsob řešení s WinXP byl, že jsme naklopili zpět instalační image disku (5 minut práce). Neměli jsme s kolegou nervy a trpělivost se s tím párat.

  K tomu rozjedí DosBoxu a dalších - neříkám, že mi to nejde. Říkám, že s těmito programy jsou pokaždé nějaké problémy a vždycky je zádrhel někde jinde. Když musím nainstalovat do Windows 20 programů, tak vám garantuji, že na dvou různých počítačích se minimálně dva programy budou chovat jinak. To co na jednom počítači jde hladce, tak na druhém prostě zlobí. Bez toho, že by bylo možné najít příčinu. Ten systém je prostě znepokojivě nedeterministický.

  Co se týče toho, že u Linuxu toleruji chyby... No, upřímně, způsob jakým pracuji s Linuxem (více aplikací, vícevlákna, virtualizace), to by Windows fakt nesnesly.

  Pokud jde o filemanager - nový Nautilus verze 3 jsem poslal do pryč... Používám hlavně Caju, ale i Nemo, občas Dolphin, Thunar a Krusader.

  A to že jsem k Linuxu tolerantní? Nejsem - vývojáře KDE4, Gnome'sHellu, Gnome3 a Unity bych s chutí nakopal do rozkroku. Za poslední roky v linuxovém desktopu rozprasili co šlo. Sám mám Xfce 4.10 a děsím se, že přijde nějaký pitomec a začne je taky "vylepšovat".

  Takže k Linuxu nejsem nekritický, ale s Windows se prostě pořádně dělat nedá.