Hlavní navigace

Názor ke článku Jak se na internetu kašle na zákony od Karel - Problém nebude v neznalosti zákona, ale ve dvou...

  • 25. 9. 2009 14:57

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    Problém nebude v neznalosti zákona, ale ve dvou bodech naší mentality. Tím prvním je přístup k zákonu jakožto k něčemu, co je potřeba "ochcat", nikoliv jako ke kodifikaci morálního chování. Tady se není čemu divit, tohle v nás vychovávala již monarchie, o období komunismu ani nemluvě. Tím druhým bodem, a ten je docela moderní, je obdiv k těm, co porušují pravidla a zákony. Většina české společnosti bere například zneužívání sociálních dávek a podpory v nezaměstnantosti jako známku síly a chytrosti. Pokud se někdo v tramvaji chlubí, že je na pracáku, ale načerno pracuje, tak se na něj okolí obvykle dívá se závistí a povzdechem "jo, ten v tom umí chodit". Málokdo se na něj podívá jako na darebáka, který nedojí stát, ale ty, kteří platí daně a sociální pojištění.

    A teď ruku na srdce, opravdu si někdo myslí, že ve státě s takovouto mentální úrovní má smysl vykládat někomu o zákonech? Podle mé zkušenosti to dopadne jako navádění k páchání trestné činnosti. Osobně jsem absolvoval dvě školení v oblasti práva (jedno na pracovní právo, druhé na občanské právo), a jakmile přišlo na diskusi, tak lidi zajímalo jen jak podvádět a jaké jsou díry v zákoně. Dlužíte hodně peněz? Pak stačí čas od času změnit místo trvalého bydliště a s tím, jak se budete stěhovat mezi kraji, se bude stěhovat i váš spis a díky zákonným lhůtám vám soud nikdy nestihne nařídit exekuci. No, čekal jsem, že se na školení dozvím trochu jiné informace, ale přesně tohle lidé chtěli vědět, na tohle se ptali. Tihle lidé mají rodiny a mají děti, které chodí do školy. Ty děti se budou chovat stejně jako jejich rodiče - z předmětu výuky autorského zákona se stane kurz toho, jak krást aniž by byl porušen zákon.

    Poučovat lidi v téhle republice o zákonech, ať již děti nebo dospělé, je k ničemu. A možná spíš i na škodu. To už bych spíš bral děti na exkurze do soudních síní.