Hlavní navigace

Názor ke článku Jak se na internetu kašle na zákony od BLEK. - [18] Papírové knihy a noviny nikdo nekopíruje ne...

 • 25. 9. 2009 21:06

  BLEK. (neregistrovaný) 85.207.44.---

  [18] Papírové knihy a noviny nikdo nekopíruje ne proto, že by to bylo nelegální, ale proto, že to není ekonomické. Kniha se zkopírovat na kopírce dá, nicméně cena toho inkoustu a papíru bude srovnatelná s cenou nové knihy. Na internetu je cena za zkopírování výrazně nižší, tak to lidé dělají.

  V době, kdy nebyly počítače, autorský zákon obyčejné lidi nijak neomezoval (dokonce i to nekomerční kopírování magnetofonových kazet je u nás nebo i v USA legální). To bylo až s příchodem internetu, kdy zákon začal používat proti lidem. Spíš by se měl zákon změnit, aby dávání si fotek a textů na blogísky nelegální nebylo, a ne ty lidi honit.

  My jsme třeba v rámci psychoterapie vystřihovali z časopisů fotky a lepili z nich koláže. Je to nelegální? Možná. Ale nevadí to. Kdyby tu koláž někdo dělal pomocí počítače, tak na to řeknete co?

  Taky nechápu logiku autora, že když něco zakazuje zákon, tak je to špatné. Podle stejné logiky se špatně chová člověk, který doma schovával Židy, aby nešli do plynu (podle tehdejších zákonů to bylo nelegální) nebo člověk, který se angažoval na svržení komunismu (taky nelegální) nebo na vytvoření Československa (taky podle Rakousko-Uherských zákonů nelegální).

  BTW. §3 trestního zákona: "Čin, jehož stupeň nebezpečnosti pro společnost je nepatrný, není trestným činem, i když jinak vykazuje znaky trestného činu." Takže ono to kopírování na blogísky nejspíš ani trestné není.