Hlavní navigace

Názor ke článku Chystá Google vlastní mobil? od Jaroslav Mokrý - Pokud se ale Google podaří záměr splnit, bude...

  • 2. 11. 2009 12:13

    Jaroslav Mokrý (neregistrovaný)

    Pokud se ale Google podaří záměr splnit, bude to pro doposud mocné operátory nebezpečný precedent, protože mohou být velmi rychle vyřazeni ze své dominantní pozice a důležitá rozhodnutí přejde do rukou výrobců a především uživatelů mobilních technologií.

    Tohle mi přijde opravdu hodně optimistický pohled. Vzpomeňme, jaké nehorázné prostředky si operátoři svého času účtovali za 1kB WAPu. Krátce poté se objevila řada wapových bran, které umožňovaly přenos WAP obsahu při normálním připojení k netu (které bývalo řádově 10x levnější než WAP). Jak zareagovali operátoři? Zablokovali známé WAP porty i v mobilním připojení. Co na tom, že takto cenzurovanou záležitost nadále nabízeli jako přístup k netu.

    Takže jsem přesvědčen, že pokud by VoIP bylo pro mobilní operátory nějaký problém, tak začnou blokovat známé VoIP porty a nebo (než aby zlevnili volání a lidi tak neměli důvod používat VoIP) nakoupili drahé filtry obsahu, které budou blokovat VoIP pakety. Udělají-li to všichni tři operátoři a dají-li si do podmínek, že to udělat mohou, můžete si stěžovat tak možná na lampárně.