Hlavní navigace

Názor ke článku Blokování domén: co přesně to znamená? od Miloslav Ponkrác - Přečetl jsem pravidla dodaná CZ.NICem a ta jsou...

 • 3. 11. 2011 0:15

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Přečetl jsem pravidla dodaná CZ.NICem a ta jsou stejně kvalitní jako kdyby je psal plzeňský student práv. Mají mnoho děr a neúplností.

  Co znamená blokace je jasně v článku 16.5. popsáno. Hloupé je, že celá část o blokaci v pravidlech vylučuje platnost řady předchozích ustanovení.

  Zřejmě to tam někdo přilepil aniž by to uvedl do souladu s ostatním textem.

  Například předchozí text zná jen dva stavy domény po skončení zaplaceného období – prodloužení domény, nebo zrušení domény, mezitím může být také v ochranné lhůtě. Stav „blokace“ prvních 15 částí absolutně nezná, takže šlendruiánsky si můžete domyslet co chcete.

  Prodloužení domémny, které je prezentováno v pravidlem jako ostrý protiklad ke zrušení lze provést pouze po zaplacení.

  V zásadě když CZ.NIC zablokuje doménu a chytil by se toho chytrý a naštvaný a všemi mastmi mazaný právník, tak CZ.NIC vydojí hodně.

  Blokaci doménu v době po zaplacené době samozřejmě nelze považovat za stav, kdy vlastník souhlasí s pravidly registrace – a může tím argumentovat soudu. Takže například CZ.NIC je připraven o možnost vychechtat se vlastníkovi do obličeje rozhodčím soudem, protože je to po době, kdy souhlas s pravidly podepsal.

  Na druhé straně si stejně s vlastníkem předtím CZ.NIC dělá co chce, protože stejně vlastník musí poslouchat pár strejců u piva, čti rozhodčí soud, a je vydán na milost a nemilost nesoudnímu rozhodnutí. Zákon nezákon, pravidla nepravidla.

  Je vidět, že s každými dalšími pravidly je vše pro vlastníka domény nevýhodnější a nevýhodnější. Já to už před 5 lety předvídal a opustil jsem .cz prostor a domény si registruji v jiných TLD.