Hlavní navigace

Názor ke článku Podivný standard Office Open XML od Jirka Kosek - <i>Formáty Wordu a Excelu a PowerPointu jsou vůbec...

 • 31. 10. 2006 9:28

  Jirka Kosek (neregistrovaný)

  <i>Formáty Wordu a Excelu a PowerPointu jsou vůbec největší zločiny počítačového světa - do těchto formátů není vůbec vidět, nemůžete je sami programově generovat a upravovat bez toho abyste si koupili a nainstalovali softwarové obludy od Microsoftu, což předem omezuje veškeré firemní informační systémy.</i>

  No a právě OOXML tohle změní. OOXML je sice hodně složitý formát, ale to je dané tím, že absorboval veškerou funkčnost původních binárních formátů. Pořád bude řádově snazší pracovat s OOXML než s .doc a .xls.

  <i>Ze strany Microsoftu je to jen reklamní trik, kterým se budou jeho kravaťáci ohánět při jednání z vládou. Jsou tak vychytralí až se mi z toho dělá špatně.</i>

  Jen bych podotkl, že na poli standardizace formátů pro kancelářské aplikace tenhle "reklamní trik" udělal první Sun společně s dalšími firmami, jejichž kancelářské aplikace byly válcovány MS Office. Vlastní neschopnost a neúspěšnost prosadit se proti MS se snažili zvrátit standardizací ODF a přesvědčováním vlád, že mají používat tento "otevřený" formát. Formát ODF se nestandardizoval, protože to byla správná věc, ale aby měly produkty Sunu, Corelu (WordPerfect), IBM apod. na určitém segmentu trhu větší šanci proti MS.

  Ve výsledku to mělo alespoň ten pozitivní efekt, že i MS se musel rozhoupat a se svými binárními formáty něco udělat. Ale v obou dvou případech (ODF i OOXML) je nesmysl ty formáty standardizovat na mezinárodní úrovni. Na to je příliš brzo a oba formáty jsou nevyspělé. V ODF mnoho věcí chybí, OOXML si nese zase příliš těsnou vazbu na funkce MS Office.

 • Diskuse byla uzavřena.