Hlavní navigace

Názor ke článku LISP vs. XML od Miloslav Ponkrác - Pavel T.: O autolispu vím, stejně tak jako...

 • 17. 10. 2006 21:27

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Pavel T.: O autolispu vím, stejně tak jako o GIMPu, emacs a dalších (i když tam možná není úplný lisp, ale já v tom nedělám, takže detaily neřeším).

  Jenže mě zajímají plnohodnotné aplikace, ne skriptování. Proto se ptám na databázového klienta, na informační systém, na ...

  Pan pravda: Mezi Lispem a XML je stejný rozdíl jako v programování pro Linux a pro Windows. Lisp a Linux klade vyšší požadavky na inteligenci programátora, takže ho používají ti chytřejší. Windows a XML má spoustu reklamy a různé "nástroje", takže ti méně vzdělaní se na to chytí.

  Já jsem tedy za svou dvacetiletou kariéru programoval asi pro deset operačních systémů, mimo jiné i pro Unixy, stejně jako pro Linux i Windows a jaksi v tom nevidím principiální rozdíl. Asi mi něco uniká, nebo mi lhali, ale já zatím nepoznal zásadnější rozdíl mezi programováním pro Linux a Windows.

  Jinak mám pocit, že XML a LISP nelze srovnávat. XML je vstupně výstupní formát, LISP je programovací jazyk. XML je pravda trochu nadužíván, protože je in a velmi často se používá tam, kde nemá být.

  Pan Pravda: Klidně si ty praktické problémy v ex em el a v jávě řešte až do roztrhání těla a přeplnění peněženky. My se v Lispu budeme zabývat opravdu podstatnými záležitostmi - umělou inteligencí, programováním inteligentních robotů, hledáním suboptimálních cest ve velikých množinách dat. To je stokrát zajímavější než webové formuláře na sto způsobů (mnohdy) za státní peníze.

  Výborně bádejte :-) Já jsem se umělou inteligencí zabýval, mám mimo jiné po krk špatně navrženého Prologu a nyní klidně vydělám peníze na xml a budu obcovat s krásnými ženami, které na peníze ulovím. Tyto zážitky se ženami klidně vyměním za ztracené příležitosti pro hledání suboptimálních cest, které přenechám s radostí vám :-)

 • Diskuse byla uzavřena.