Hlavní navigace

Názor ke článku Půlampérový mýtus o USB od Ondřej Caletka - [6]. Ano, stejně tak je pouze napájecím konektorem...

 • 10. 2. 2013 9:03

  Ondřej Caletka (neregistrovaný) 2a01:8c00:ff00:----:----:----:----:----

  [6]. Ano, stejně tak je pouze napájecím konektorem konektor na USB lampičce, USB větráčku, USB ohříváčku hrníčku, USB holicím strojku, USB vysavači a USB fontánce. Je to jen shoda náhod, že si výrobci zrovna vybrali jako napájecí konektor USB a zapomněli k výrobku dodat síťový adaptér? Je stejná náhoda, že tato zařízení chtějí zrovna 5 V a zrovna k tomu používají ty správné kontakty na USB konektoru? Ne, jsou to zařízení vyrobená s cílem ukrást z USB portu napájení a protože takových zařízení přibývalo, stal se z toho standard. Který mimochodem funguje na dobrovolné bázi, třeba iPhone se v Evropě prodává a MicroUSB nabíjení nepodporuje.

  [9], [10]. Jistě, existují i zařízení, která proud do USB portu omezují, třeba na 500 mA na konektor. Ono je to taky dobrá věc, protože pak se nestane to, co v komentáři [3]. Podle mé zkušenosti jsou ale taková zařízení v menšině, protože uživatelé taková omezení směrem ke specifikaci USB neprávem vnímají jako závadu USB (jinde to funguje a tady ne).

  [12]. Ano, tenké vodiče se řešily třeba u Raspberry Pi, stejně jako nekvalitní falešné nabíječky s USB konektorem, které počítaly pouze s připojením baterie zátěže v podobě baterie mobilu, takže jejich výstupní napětí naprázdno bylo třeba 8 V a při zátěži se zvlnilo natolik, že bylo RPi nestabilní.

  Jinak norma s napěťovými úbytky na USB zařízeních počítá a má nějaké limity − viz první obrázek zde: http://www.maximintegrated.com/app-notes/index.mvp/id/3241