Hlavní navigace

Názor ke článku Jak zvětšit disk virtuálního serveru a nepřijít o data od Ondřej Caletka - [10]. Udělat 5TB oddíl asi těžko, tabulka oddílů...

 • 23. 9. 2013 9:20

  Ondřej Caletka (neregistrovaný) 2001:718:1:----:----:----:----:----

  [10]. Udělat 5TB oddíl asi těžko, tabulka oddílů v MBR má limit 2 TiB. A je nutno uznat, že jejím návrhářům se takový limit musel zdát „teoretický“ a „nikdy nedosažitelný“ :)

  Použít parted je jistě dobrý nápad, určitě to s ním půjde. Ale pro mě osobně je jeho syntax nesrozumitelná a navíc v minimálních instalacích distribucí stále chybí. Takže k němu přistupuji stejně jako ke GRUBu 2: Je to něco, co je dobré, že existuje, ale pro můj konkrétní účel to nenabízí žádnou výhodu, tak nemá cenu to řešit.

  Jedinou výjimkou byl případ, kdy jsem koupil disk o velikosti 3 TB a zjistil, že na něj klasické oddíly nevytvořím, tak jsem musel vzít zavděk parted a GPT.

  [11]. Použití LVM moc nepomůže, ostatně všechny ty nářky na ztracená data, co jsem slyšel, byly právě na ztracená data na LVM, protože RedHatí systémy standardně do LVM instalují (a dávají tam i kořenový svazek, což mi připadá přinejmenším nevhodné). Problém je, že fyzický svazek (PV) LVM se standardně dává na oddíl, takže když zvětšíte disk, oddíl zůstane stejný. Jediná možnost, kde by LVM pomohlo, je dát PV na celý disk bez oddílů. Jenže to by zas z toho disku nešlo bootovat, přinejmenším tedy v klasickém BIOS režimu.

  Resize2fs za chodu jsem už dělal a bez problémů. Ale je vhodné poznamenat, že online resizing má své limity, takže filesystém o velikosti 100 MB nelze online zvětšit na 2 TB.