Názor ke článku Řízení kotle Arduinem od Zapik - Navážu na předřečníka, kdysi jsem použil několikrát kombinaci...

  • 2. 1. 2025 6:45

    Zapik

    Navážu na předřečníka, kdysi jsem použil několikrát kombinaci Arduino mikro (Atmega328) a jako komunikační modul tehdy ESP01. Nakonec se ukázalo, že to naprostá komplikace a přešel na ESP jako hlavní CPU. I u 8266 která má jedno jádro, stíhá odbavovat jak wifi tak program bez velkých latencí. A co teprve u ESP32, která má dve jádra. Navíc má HW PWM LedC a to beží i v okamžiku kdy procesor držím v resetu. Takže pro to vaše použití by to bylo vhodnější použít nějaký modul s ESP32 - a že jich na rychlém Ali je.
    Vaší cestou s předáváním dat jsem šel taky, nakonec to udělal ale standardně - modul řízení topení data sype přes MQTT protokol, který je jednoduchý, lidsky čitelný, do nadřazenénoho systému, který zároveň dělá ovládání - použil jsem Home Assistant a na grafy Grafanu. Je to velmi elegantní a přehledné a na vlastní modul to neklade prakticky žádné požadavky. (pokud bude zájem poskytnu screenshoty).
    Z textu není patrné, jestli vám akumulační nádrž zůstala - vřele bych ji doporučoval, do objemu cca 1000l jste schopen uložit teplo na dalších 12 - 24hodin a případně z ní taky ohřívat TUV (třeba v létě pomocí solárů).
    Kotel nechat běžet v ideálním režimu (zpátečka nad 63stupňů, teplota spalin větší jak 104 stupňů) a regulaci a vyrovnávání spotřeby realizovat odběrem tepla z akumulačky.