Názor ke článku Řízení kotle Arduinem od Dreit - 1) Jako frekvenčák by se dal použít Schneider...

  • 2. 1. 2025 2:09

    Dreit

    1) Jako frekvenčák by se dal použít Schneider ATV310, ty se dají koupit už kolem 4 tisíc (na TME), v práci máme v provozu asi tři jako náhradu za desetiletou Yaskawu V1000 co začala v různých strojích pomalu umírat a funguje to skvěle. Samozřejmě je to asi to nejosekanější co existuje, ale řídit to externím napětím samozřejmě jde. Vybíral jsem ho i kvůli velikosti, původní Yaskawa měla dost specifickou velikost a všechny další náhrady byly větší.

    2) Přesnost Dallasu může být o tom, že je to jednoduše padělek, viz https://github.com/cpetrich/counterfeit_DS18B20
    Mě osobně taky překvapuje proč někteří lidi mají potřebu provozovat je nutně jen po dvou drátech, když to pak dělá o to větší problémy. Za mě radši I2C nebo proudovou smyčku. Ohledně I2C pozor, sice nemá definovanou spodní frekvenci ale SMBus ano...a hodně I2C čidel je ve skutečnosti "SMBus kompatibilní", takže se s nima musí komunikovat alespoň tou minimální SMBus rychlostí aby odpovídaly. Aneb jak jsem týden strávil programováním a nemoh přijít na to, proč mi to nefunguje.

    3) Teplota vratky se dá skvěle řešit třícestným ventilem řízeným teplotou, při nižší teplotě točí vodu v kotli a při překročení začne pomalu pouštět vodu dál, tak aby na vratce pořád bylo alespoň těch 60°C. Dokonce mi nedávno kamarád říkal že to jde koupit pod názvem laddomat, i když v tom jeho se krátce po montáži zaseklo čerpadlo, takže určo lepší mít to zvlášť.
    Viděl jsem to i na starých samotížných systémech, takže to není žádná novota.

    4) Nešlo by alespoň zhruba extrapolovat výkon kotle pro jemnější regulaci, když už známe minimum a maximum? Tedy nastavit parametry někde uprostřed a najednou z toho máme 10kW?

    5) Ta EEPROM je teda dobrej vtip, to už lepší hodit tam I2C externí EEPROM nebo FRAM :)

    6) Zrovna u SSR se vyplatí to naddimenzovat, slyšel jsem že u ne zrovna důvěryhodných zdrojů je pro 10A zátěž ideální koupit klidně 25A kostku a i z ty se může zakouřit.

    Ale je to super projekt a moc se mi to líbí. Já bych se asi plácnul přes kapsu a buď použil svoje oblíbený Siemens LOGO (ve fabrice jich běží asi dvě desítky bez problémů už několik let) nebo něco na ten způsob. Dá se s tím povídat přes modbus a má to i svůj web server, ač někdy to teda trvá celou věčnost než to STM32 začne odpovídat, modbus jede hned. Vnitřní zapojení se teda kreslí místo aby se psal program a má to hromady omezení, ale leccos jde obejít a vymačkat z toho opravdu šílený věci se kterýma výrobce snad ani nemoh počítat. Cena rozšuřjících modulů ale není bueno, spíš k breku.
    Sestavit si to takhle od základu na nějakym osmibitu...jako proč by ne, ale programování není zrovna můj koníček a nemám moc čas se do toho znova ponořit. Rád bych to po letech zase zkusil, ale nějak to odkládám a čas plyne :( To si radši programuju roboty v práci a doma si to jen nakreslím v tom Logu. Alespoň prozatím než se dokopu něco s tím udělat.

    Ať to topí! :)