Názor ke článku Řízení kotle Arduinem od Zapik - Zdravím, doplním postřehy k senzoru CO. V roce 2019...

  • 1. 1. 2025 21:58

    Zapik

    Zdravím,
    doplním postřehy k senzoru CO. V roce 2019 jsem si hrál s jeho předchůdcem (na identické destičce) MQ-7 a to byl totální křáp. Generátor náhodných čísel. Pokud by byl koupen z nějakého renomovaného elektronického shopu, tak bych mu možná šanci dal, ale to co číňan osazuje (osazoval) na ty moduly, tak bylo naprosto nefunkční.
    Hrál jsem si s tím poměrně detailně - jako testovací laboratoř jsem měl zavařovačku se zapálenou svíčkou - koncentrace CO prudce rostla až svíčka zhasla, ale stejně rychle naměřená hodnota CO klesala. Konzultoval jsem to na HW News a ozval se mi chlapík, který mi umožnil měřit v laboratoři pro báňské záchranáře. V řízené atmosféře s přesnou koncentrací CO vyšla pravda na jevo. Modul jakmile se setká s CO, tak prudce vyletí naměřená hodnota, ale vzápětí ve stále konstatní atmosféře měřená hodnota prudce klesla až skoro na nulu.
    To znamená, že vypovídací kvalita senzoru je naprostá nula. Rozhodně se podle toho nedalo nic řídit. Číňan spoléhal na to, že to běžný člověk nemá šanci zkalibrovat a odhalit.
    Pokud se pokusíte koupit originální senzor (farnell/tme/di­gikey), možná máte šanci, ale rozhodně ne na těhlec čínských modulech.
    Stejné je to i s DS18B20 - když je koupíte jako origoše, jsou kalibrované na 0,5C. Zkuste si koupit aspoň pár ať máte jako "měřidlo".
    Jinak ekvitermní regulaci a řízení celého topného systému mám udělanou kolem ESP32. Když tak mohu poskytnout detaily. Jako zdroj tepla používám dřevozplynovací kotel Atmos.