Hlavní navigace

Názor ke článku C++: Mapování hodnot z runtime na integrální konstanty od Ondřej Novák - Vždycky to jde jednodušeji, otázkou je, co je...

 • 5. 6. 2023 12:30

  Ondřej Novák

  Vždycky to jde jednodušeji, otázkou je, co je jednodušší, jak definuješ jednodušší.

  Fascinují mě lidé, kteří hned sahají po jiném jazyce, aniž by se vůbec zajímali, jaký výstup z toho jejich jazyka vylejzá. Jasně, pokud mne nezajímá optimalizace, vždycky to nějak zbastlím.

  Stejně jako když se v cizině domluvím cizím jazykem, rukama nohama, oni mě pochopí. Ale jazykový znalec ze mě nebude a nebudu schopen v tom jazyce napsat třeba úžasnou báseň

  A o tom to je. Mne skutečně záleží, jaký je výstup, jestli překladač pochopí co po něm chci. A také si chci ušetřit budoucí práci. Šmarjá, mám tu jazyk, kterým mohu programovat kompilátor, doslova ho mohu naučit generovat kód který by normálně negeneroval. Tady ho například vynutím, aby připravil všechny varianty určitého kódu, to kdybych měl dělat ručně, tak se z toho asi zblázním - a nebo bych musel používat externí generátory kódu - nikdy jsem nebyl jejich kamarád, dělají v tom bordel. Který jazyk tohle umí.

  Můžeme sahat po nějakých JIT jazycích, kde to tedy nějak funguje, ale tam často se lze jen domnívat, jak výsledek dopadne, co jak formulovat, aby překladač na cílovém stroji generoval co nejoptimálnější kód danému algoritmu pro daný případ.