Hlavní navigace

Názor ke článku Je PHP jazyk pro amatéry? od Kyvi - [91] Programmer is only as good as his...

 • 6. 1. 2009 20:04

  Kyvi (neregistrovaný)

  [91] Programmer is only as good as his tools
  Tak to je blbost. Naopak bych řekl, že dobrý programátor dokáže dobře programovat třeba v Brainfucku. Stejně jako dobrý řezbář vyřeže pěknou sošku i jen s pomocí kapesního nožíku do kusu dřeva, který se válel v lese u cesty a dobrej skladatel zhudební do symfonie třeba psaní na stroji. Holt kdo umí, ten umí a nástroj je pro něj _jen_ prostředkem, ne pánem.

  "Jak si vlastne muze "programator" rikat nekdo, kdo ani poradne nevi co je to kompilace, dekompilace, assembler, parsing, lexer, lexem, token, konecny stavovy automat,"
  Pozor, ať si nenaběhneš. To, že víš jak funguje kompilátor (a zrovna tohle téma bych fakt nerozebíral, vzhledem k jeho náročnosti) z tebe ještě dobrýho programátora nedělá. Ona je taky otázka, jestli to opravdu víš, nebo si jen myslíš, že to víš. Já jsem jako výzkumnou práci (ve 4.ťáku na vejšce) psal interpret Pascalu a, jak se říká, šedá je teorie, jen strom života věčně zelená se. Někdo jiný by tě třeba zas mohl chytat za slovo, že neumíš grafiku, signály, numeriku, systémařinu, databáze apod. (myslím teda z pohledu algoritmizace)
  Jo a jen tak mimochodem - za mě se ještě programovat začínalo v osmibiťáckým BASICu (kdo nepamatuje - pouze globální proměnné, max. dvouznakové identifikátory, jediné typy byly real, string, pole realů a pole stringů, max. jednořádkové funkce, žádné procedury, jediná možnost strukturování pomocí GOSUB-RETURN, a FOR-TO-NEXT a to vše neuvěřitelně pomalu interpretované...). Dokud jsi to nezvládnul, tak tě k ničemu lepšímu (běžícímu na lepších počítačích) ani nepustili. A že ty úkoly, co jsme v tom BASICu museli dělat, byly na úrovni řešení různých šachových figur či dif. rovnic. Jak se zdá, tak někteří dnešní "programátoři" by v době mých začátků skončili tak rychle, jak by začali. Ale nemyslím, že by to bylo špatně.