Hlavní navigace

Názor ke článku Je PHP jazyk pro amatéry? od Miloslav Ponkrác - Ohledně asociativních polí, pokud pominu asm a C,...

 • 5. 1. 2009 3:16

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Ohledně asociativních polí, pokud pominu asm a C, který z dnešních skutečně mainstreamově používaných jazyků nemá asociativní pole (a univerzálnější s většími možnostmi, než je v PHP)? Nějak si nemůžu vzpomenout. Bohužel PHP má asociované pole pouze s klíčem na bázi celého čísla a řetězce, třeba i to staré C++ umožňuje jako klíč asociovaného pole použít cokoli, třeba objekt. Naopak mi právě v PHP vadí to, že mají omezenou podporu asociativního pole – s velmi oemzenými možnostmi typů klíčů.

  Jinak já PHP používám a nemám s tím problém, jsem za něho rád, protože je všude, je multiplatformní, jednoduchý, a efektivní.

  Jako výhodu PHP, která nebyla uvedena, bych přidal obrovské množství existujícího kódu, knihoven, frameworků, redakčních systémů, apod..

  Nevýhodou PHP ovšem je, že se kolem něho točí zpravidla ti nejhorší programátoři s těmi nejhoršími návyky. Často v něm dokonce „programují“ i grafici, HTML kodéři, atd.. Na kvalitě velké části kódů je to znát, ba dokonce i velmi kvalitních frameworků – proto jsem osobně od jejich používání upustil zcela.

  To je pak zdrojem všech těch báchorek o PHP – kvalitních programátorů kolem něj nenajdete mnoho (a pokud, tak intenzívně programují souběžně v jiném jazyce). PHP převzal funkci Basicu – jazyka, na kterém často lidé zkouší programovat.

  Další smůlou je, že bohužel na hostinzích s PHP běží velmi omezený databázový stroj, který se zove MySQL. Který bohužel neumí ani pořádně referenční integritu, doménovou integritu, a jeho další vlastnosti jako triggery, procedury, atd.. mají tak obrovská omezení.

  Jinak v PHP se dá psát hezky, kvalitně, PHP to nevylučuje.