Hlavní navigace

Sas, ADAPTEC 5405

9. 5. 2024 11:18 Mti.

Omlouvám se za naivní téma, ale třeba to někomu pomůže.

Žiju celou dobu na „konzumním“ železe, které koupím „skoro“ v každé drogerii. Kdysi dávno mi sice rukama prošly nějaké scsi disky, pár Adapteců a i nějaké 3-kanálové Mylexy (PCI) … bych je ještě někde našel… ale je to už dlouho.

U IDE\SATA disků nemám problém, když mne popadne touha…nebo strach, chytit milý disk, strčit kamkoliv, kde nabootuju linux, vykopírovat, trápit, zkoumat … a případně i vrátit zpět.

Pojedu časem na návštěvu do míst, kde si kdysi pořídili „asi“ kvalitní serverové železo, na to „kvalitní“ serverové windowsy… a nechali to běžet. Mašinku sem zatím osobně neviděl. Všem to vyhovovalo jak to funguje … ale když se jim postupně z redundantního zdroje stal méně redundantní , bylo to už v době, kdy sehnat náhradní byl trošku problém…  Nebude to primární cíl cesty, ale rád bych preventivně udělal svoji oblíbonou činnost „…chytit milý disk, strčit kamkoliv, kde nabootuju linux, vykopírovat…“ … jenže tam je SAS řadič. „Naštěstí“ si už nepamatuju jaký, ale drivery pro linux neměl. (ani zamlada, ani teď… pro winduze zjevne ano.)

Pojal sem teda optimistickou myšlenku, koupit si SAS řadič (nebo nějaký pravěký server s řadičem…) a seznámit se. Mám tu z dřívějška ADAPTEC 29160 na stejné účely a fungoval správně…no už jen leží. Tu na rootu jeden hodný pán prodával „jakýsi“ ADAPTEC 5405. Podporu v jáře to mělo, tak sem se o něho přihlásil. (a zjevně někomu neudělal radost :( )

Řadič přišel pěkně zabalený i s domluveným kablíkem, takže mi nebránilo nic v zahájení pokusů. (se sata disky, bo jiné tu k ruce nemám).

Prní stroj, co přišel na řadu, byl nejlepší, protože ho na průsery používám a je poruce. Intel na intelu …co může být lepšího? … Ehm…cokoliv.  C2Duo E8400 je v pohodě, ale obecně MB od Intela sem nikdy rád neměl. :D Se nedivím, že vzdali podporu.  Tu zde jakási „DG43NB“… No… ani tentokrát nezklamala. Kouslo se to hned v biosu a dál že nic.  No.. dobře. Je to intel a nemám ho rád. :P

O kousek vedle mi ležela mnohem modernější mašina, zrovna nevyužitá, něco s i10×xx , hromada ram, spousta výkonu… no nepomohl sem si. Mašina i s řadičem sice naběhla, lspci vidělo aacraid …  jinak teda nikde nic. Naivně sem nastartoval browser… Na stránkách výrobce (ADAPTEC byl podle všeho sežrán Mikrosemi) o řadiči zmínka je, dokonce důstojná … a to je dobře? Píšou tam „Status: Discontinued“… hmm. V sekci download jsou drivery pro Debian 6 , Fedoru 14 … emmm… a Storage manager… a vše nefunkční odkazy. V logu něco o nenahraném biosu… hmmm. Řadič je z doby, kdy děrné pásky přestali používat, bo jim umřel poslední krokodýl co to uměl děrovat ve velkém, asi …  o nějakém UEFI nebyla řeč. A tu ten stroj v setupu už „samozřejmě“ o „legacy bios“ zase nic nemá… dobře mi tak.

Storage manager potřebuju, bo prý se musí řadiču říct, že ty disky, co jsou na něm připojené, má používat… :/ Naštěstí se prý totéž dá nastavit z BIOSu řadiče… který ovšem na ueefiiii desce neumím spustit. :D

No… zachránilo mne další C2Duo, tentokrát na Gigabyte (G33-DS3R). Deska přes BIOS prošla (na podruhé, ani nevím, co sem povolil) a hlavně spustila i ten „kousek“ biosu na řadiči, takže se vyřešil problém se „Storage manager…klini zde…zde…404“ … to že neumím management disků za provozu mne „teď“ netrápí. Systém sám opět disky neviděl, ale řadič už jo. Smutná věc na celém tom je, že až „tu“ sem našel zmínku, že nejde delegovat disky napřímo. Sice jde říct řadiči, že disk je v JBOD… ale musí se mu dovolit udělat inicializaci… tj. zapsat někde na disk „toto je moje“. Disk se pak objeví v systému a dokonce je na něm vidět funkční partice… Ze srandy sem si pustil Md5sum na disku před a po inicializaci… jo, někam si hrábl… ani sem nezjišťoval kam, předpokládám, že na konec, jinak by se rozbily oddíly, co tam byly.

Takže tak. Ano, řadič teda jde provozovat, v základu má 4 kanály, což může potěšit, kopíruje se přes něho celkem svižně (v rámci možností daného stroje ; kolem 70MB/s), oproti nativnímu sata to rychlejší nebylo (pár velkých souborů, žádná zvláštní/paralelní zátěž). Ale na můj účel to neposlouží, bo hlavní myšlenka byla disk po záloze VRÁTIT nezměněný do původního stroje, aby o ničem zatím nevěděl…a ideálně raid neměl řeči.

Budu dál opatrně po bazarech (nikomu se nechce kupovat hned nový) hledat další řadič, nebo pravěký server se SAS řadičem, který půjde přepnout do nějakého průchozího módu…a bude v linuxu „fungovat“. U toho Adaptecu to podle stejného odkazu prý umí 8. generace (tu ten je 5.)…

Předpokládám, že z toho „vzácného“ serveru bude možno udělat určitě dd … jestli se povede trefit i na data v poli se uvidí až podle toho, co to bude. Zatím sem se tak daleko nedostal :)

Řadič vyhazovat nebudu, bo nejpozději v době, kdy zdroj nebo MB lehne úplně, bude vhodné ty disky připojit kamkoliv i s vidinou poškození nějakého posledního sektoru nebo tak… … :) (ehm… data zálohují poctivě… ale do rozjezdu nového systému se jim nechce a odstávky jsou nepopulární … byť se nějaké přípravy už dějí. )

Pokud by to někomu nějak pomohlo… lspci -v :

01:00.0 RAID bus controller: Adaptec AAC-RAID (rev 09)
    Subsystem: Adaptec 5405
    Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16
    Memory at f1000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=2M]
    Expansion ROM at f0000000 [virtual] [disabled] [size=512K]
    Capabilities: [98] Power Management version 2
    Capabilities: [a0] MSI: Enable- Count=1/2 Maskable- 64bit+
    Capabilities: [d0] Express Endpoint, MSI 00
    Capabilities: [90] Vital Product Data
    Capabilities: [100] Advanced Error Reporting
    Kernel driver in use: aacraid
    Kernel modules: aacraid

Závěr k řadiči teda je, že v linuxu FUNGUJE, v systému drivery JSOU … pokud Vám teda nevadí nastavování v biosu před startem systému… a nutnost BIOSu (tj. žádné Ryzeny a podobně… )  … a problém mi to neřeší. :)

… a chce to teda PCIE 8× slot, což u „normálních“ desktopů jde celkem běžně místo grafiky. :)

Sdílet