Hlavní navigace

Názor ke článku Open Družstevníci od 8M4 - [9] Pokud je program komponentový, nechá se donutit...

  • 14. 12. 2006 11:42

    8M4 (neregistrovaný)

    [9] Pokud je program komponentový, nechá se donutit k lecčemu. Jestliže to nestačí, záleží na produktu. U podnikových aplikací není problém se obrátit na firmu, která dělá nad produktem služby. Tyhle firmy obecně zdrojáky produktů nemodifikují (ani v případě použití GPL SW), ale v extrémním případě o to mohou požádat autory.
    Případ 10 let staré aplikace je zanedbáním ze strany uživatele SW. Pokud je SW mrtvý, není udržovaný, je na čase přejít na něco jiného. Zákazník si nemůže produkt sám podporovat, opravovat a rozvíjet, bez ohledu na to, jestli má zdroják. Je to pro něj totiž *velmi* drahé. Ale zde souhlasím, že kdyby zákazník ke zdrokáku "mrtvé" aplikace měl přístup, někdy by to usnadnilo život. Minimálně u věcí psaných v COBOLu apod., kde není jasná ani struktura dat. Ovšem dnes, v době kdy jsou data v DB, to není moc silný argument.

    GPL umožňuje zaplatit vývoj? Před pár dny tu bylo LinKonto. Proč ta firma asi neuvolní své současné produkty pod GPL? Protože by nezaplatila vývoj, nevydělala. Ze stejného důvodu IBM neuvolní Lotus Notes a DB2, Oracle neuvolní svůj RDBMS, Adobe neuvolní Photoshop atd. Těžko nad tím zavírat oči.