Hlavní navigace

Názor ke článku Už učebnicím nevěřím od tomfi - Na začátek studia jakékoliv problematiky jsou dobré knihy......

 • 26. 3. 2008 7:14

  tomfi (neregistrovaný)

  Na začátek studia jakékoliv problematiky jsou dobré knihy... můžete se poměrně rychle zorientovat, případně se dostat na určitou úroveň znalostí... pak s přibývajícíma znalostma většinou pozorujete nejen to, že v knihách jsou občas, pro vás již dosti podstatná, zjednodušení. Dokonce tam mohou být chyby, a ani to, že knihu napsala nějaká osobnost vám nezaručí že ne ( jsme jen lidé, a mimo to každý můžeme jednu věc chápat ne různých úrovních, různým způsobem ).
  Každá kniha klade důraz na část problematiky a je jasné že se v ostatních oblastech budou vyskytovat zjednodušení. Ať již prostě z důvodu, že rozsah knihy nedovolí se tím zabívat, nebo i proto, že autor té problematice není "pečený vařený", což v žádném případě nemusí ubírat celkovému přínosu knihy.
  Od jisté úrovně(nejlépe však od začátku) je dobré každou novou vědomost ověřovat, polemizovat s autorem, jestli to je opravdu tak jak mi tvrdí, že to co mi pověděl má zajímavé důsledky a ty si nejlépe testovat... To je jeden z velmi produktivních způsobů zvyšování úrovně znalostí a dovolí vám to z knihy vydobít více vědomostí než kolik jich obsahuje ;)
  Chápu, že to že kniha obsahuje chyby ve vás může způsobit dočasně nedůvěru... je však na vás jak se s tou nedůvěrou vyrovnáte. Prostě chyby jsou faktem a vy se s tím musíte vypořádat, buď knihy zahodíte jako studnu vědomostí, ale to by jste pak musel udělat z každým zdrojem, který si přímo neověřujete (rozmluva s kolegou/šéfem, článek na internetu, v novinách, pořad v televizi, protože tam se vyskytují také chyby), nebo přistoupíte k jinému způsobu využívání zdrojů.
  Já se s tím vypořádávám tak že se snažím co nejvíce věcí "testovat". Je to sice, hlavně z počátku náročné (musíte tříbit na to co je nová vědomost a co již vím(je pro mne pravdou), musíte vymýšlet jak něco ověřit atd.) ale po chvíli si všimnete, že to jde již "samo"... Samozřejmě tento způsob nepoužívám na všechny informace, ale pouze na část(na tu oblast ve které chci být erudovaný :))... jinak beru v potaz fakt, že to co jsem se dozvěděl "klasickým" způsobem jsou jenom doměnky a nikoliv pravda, která je nepopiratelná.

  Sorry za dlouhý příspěvek :)

 • Diskuse byla uzavřena.