Hlavní navigace

Názor ke článku Proč HTML5 potřebujeme jak prase drbání? od Miloslav Ponkrác - [26] Nikoli, HTML od samého počátku vycházelo ze...

 • 12. 7. 2007 17:23

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [26] Nikoli, HTML od samého počátku vycházelo ze SGML a jeho autor Tim Berners-Lee sám ze SGML vycházel.

  HTML5 se nemůže nikdy úplně dědictví SGML vzdát, protože to by pak nebylo HTML. To je prostě protimluv.

  SGML samozřejmě určité problémy způsobuje, protože je to velmi složitý standard.

  Stejně tak se nepodařilo ani XML zbavit se úplně tohoto starého dědictví, např. to je důvod, proč DTD není XML dokument, apod..

  Jinak hlavním problémem vždycky byla nekompetentnost W3C, jeho standardy ohledně HTML byly zhusta velmi nedostatečné a přímo nutily k rozšiřování. Ono se prakticky nic jiného dělat nedalo, než HTML proprietárně rozšiřovat a prznit. Tato nepraktičnost W3C se projevuje zase v podobě XHTML2, zkrátka pokud bude W3C pracovat na HTML a spol. jako dosud, tak to budou mít implementátoři browserů velmi složité.

  HTML5 je krokem vpřed ohledně toho, že definuje, jak se má browser zachovat při chybách, ale to je jen jedna strana mince. Kromě toho je HTML5 ale naprosto rozsáhle obludný standard, který přidává obrovská kvanta dalších věcí do HTML, tak jsem zvědav jak to dopadne v praxi. Podle mě nejbližších mnoho let nebude nikdy existovat browser, který by uměl HTML5 v celé šíři a zase se projeví to co je nemocí snad většiny HTML specifikací - nikdo nebude standard dodržovat na 100%.