Hlavní navigace

Názor ke článku Proč HTML5 potřebujeme jak prase drbání? od Adam Hauner - [6] Možná budu za kacíře, ale kdyby HTML...

 • 11. 7. 2007 22:23

  Adam Hauner (neregistrovaný)

  [6] Možná budu za kacíře, ale kdyby HTML bylo striktní v podobě XML well-formedness, možná by neexistoval Web v dnešní podobě, nepsali bychom si blogy a neživili se technologiemi okolo něj. Místo toho by striktní HTML přetrvávalo v některé ze svých raných verzí v akademickém prostředí a my bychom možná četli PDFka na "dokumentových" serverech.

  Striktní HTML, tj. nezpracovávané v případě chyby, by nemělo šanci se rozšířit způsobem, jakým se stalo populární to naše neúplné HTML. Vždyť u toho dnešního stačilo vzít notepad, napsat v něm větu, přidat několik značek vytažených z nějaké stránky, uložit a zobrazit v prohlížeči. "Jé, ono to něco dělá, to je super," řeklo si tenkrát hodně lidí a byli nadšení z toho, že vidí výsledek. Okamžitě!

  Kolik procent populace tvoří programátoři schopní zapisovat algoritmy v libovolném programovacím jazyce? Kolik lidí v ČR je schopno zapsat bitmapu do PNG? Odpovědi jsou velmi málo a téměř nikdo. Pokud by HTML bylo striktní ("ha, chyba, skončili jsme"), bylo by omezené na podobně malou skupinu technicky znalých lidí. V té naší realitě jej "umí" celá řada lidí, byť se ruční psaní HTML s plynoucím časem stává vzácnější a naopak nastupují WYSIWYG systémy a syntaxe do HTML překládané.

  HTML mělo popsat ošetření chybného vstupu, tj. kdy např. značku ignorovat, což se nestalo. HTML5 jen doplňuje tuto kapitolu do stávajícího HTML, protože už tam měla cca 15 let být.