[6] Možná budu za kacíře, ale kdyby HTML bylo striktní v podobě XML well-formedness, možná by neexistoval Web v dnešní podobě, nepsali bychom si blogy a neživili se technologiemi okolo něj. Místo toho by striktní HTML přetrvávalo v některé ze svých raných verzí v akademickém prostředí a my bychom možná četli PDFka na "dokumentových" serverech.
Striktní HTML, tj. nezpracovávané v případě chyby, by nemělo šanci se rozšířit způsobem, jakým se stalo populární to naše neúplné HTML. Vždyť u toho dnešního stačilo vzít notepad, napsat v něm větu, přidat několik značek vytažených z nějaké stránky, uložit a zobrazit v prohlížeči. "Jé, ono to něco dělá, to je super," řeklo si tenkrát hodně lidí a byli nadšení z toho, že vidí výsledek. Okamžitě!
Kolik procent populace tvoří programátoři schopní zapisovat algoritmy v libovolném programovacím jazyce? Kolik lidí v ČR je schopno zapsat bitmapu do PNG? Odpovědi jsou velmi málo a téměř nikdo. Pokud by HTML bylo striktní ("ha, chyba, skončili jsme"), bylo by omezené na podobně malou skupinu technicky znalých lidí. V té naší realitě jej "umí" celá řada lidí, byť se ruční psaní HTML s plynoucím časem stává vzácnější a naopak nastupují WYSIWYG systémy a syntaxe do HTML překládané.
HTML mělo popsat ošetření chybného vstupu, tj. kdy např. značku ignorovat, což se nestalo. HTML5 jen doplňuje tuto kapitolu do stávajícího HTML, protože už tam měla cca 15 let být.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 17 755×
Přečteno 17 505×
Přečteno 17 266×
Přečteno 17 126×
Přečteno 16 179×