Hlavní navigace

Názor ke článku Podíly prohlížečů nejen u nás aneb rozhlédněme se okolo od Martin Hassman - @kkl2401 GemiusRankingu věřím víc než jiným službám, protože...

 • 12. 10. 2009 22:25

  Martin Hassman (neregistrovaný) 86.49.82.---

  @kkl2401 GemiusRankingu věřím víc než jiným službám, protože má ve svém měření významné weby. Co se týče České republiky, tam je zastoupení jím měřených webů nekompromisní (podívej na seznam webů měřených sítí Netmonitoru, ze které tato data pochází, a bude ti to jasné). Statistickou chybu odhaduji na jednotky procent, kdežto výše zmíněné zahraniční služby ji mají pro ČR a další státy v desítkách procent (čili mnohdy ukazují naprosté nesmysly). Tohle porovnání mě stačí 8-)

  Abych byl přesný - ještě jsem neověřoval, zda má gemiusRanking i ve všech dalších měřených zemích podobně nekompromisní zastoupení jako v ČR. Soudě dle absolutních čísel (ty gemiusRanking také publikuje) je to zastoupení všude větší než malé = pro mě dostatečné, ale zda je na podobné úrovni jako v ČR, to zatím jen předpokládám.

  A konečně - tou hlavní chybou, kterou by teoreticky mohla být tahle čísla postižena, a na kterou je dobré pamatovat, jsou zahraniční weby. GemiusRanking by měl měřit jen weby v dané zemi (jazyce), nikoliv weby zahraniční. Pokud by v nějaké zemi velká skupina uživatelů významnou měrou používala zahraniční weby a na ty lokální v zásadě nechodila, bude statistika nepřesná. Pro ČR to problém není a doufám, že u dalších zemí také nebude.

  Na jaře jsem schválně mezi sebou porovnával data z NAVRCHOLU (když jsem k nim ještě měl přístup), Toplistu a gemiusRankingu. V jednotkách procent byla vůči sobě vzájemně posunuta (hlavní trendy si odpovídaly, jen ty hodnoty byly vždy hozené malinko jinam). Z těch tří statistik nebylo možné najít ani žádné dvě, které by nebyly vzájemně takhle odlišné. Proto chybu v jednotkách procent považuji za hranici, kterou v měření podílu prohlížečů nedokážeme překročit. Jsem s ní spokojen a vzhledem k zastoupení gemiusRankingu tipuji, že u něj bude nejmenší.

 • Diskuse byla uzavřena.