Hlavní navigace

Názor ke článku Jak jsem se stal Velkým bratrem od Pavonis - K turniketům a evidenci přítomnosti - jak už...

 • 28. 11. 2007 17:48

  Pavonis (neregistrovaný)

  K turniketům a evidenci přítomnosti - jak už tady zaznělo, je to jen nástroj a ten se dá stejně tak použít, jako zneužít.
  Funkce umožňující zjistit, je-li zrovna kolega v práci (nebo alespoň v budově) je docela praktická. Možnost prohlédnout si, jak jsem to ten či onen týden "flákal" či naopak makal přes čas taky není nezajímavá. A konečně, i možnost takto zadat dovolenou nebo napsat že na pracovišti opravdu nebudu, protože budu něco řešit v terénu, není také a priori špatná.
  A s přihlédnutím k tomu, jak na pražských VŠ (možná i jinde) začala po roce 1989 stoupat "drobná" kriminalita (krádeže atp.), je toto celkem rozumný kompromis.

  U sítě VŠCHT vidím problém spíš v programu Landesk ... a ani ne tak v programu jako takovém (popravdě, spravujte bez podobného programu dva baráky dnes už doslova plné počítačů a téměř za každým sedí echt BFU - přijdu se na vás podívat), jako spíš v tom, jak je uživatelům Landesk prezentován.

  Landesk je totiž všechno, jen ne antispyware (spíš bych si troufal říci, že je to pravý opak), navíc jeho instalace byla pro publikum "upozaděna" povinnou instalací Symantec Antiviru, který se ovšem zoufale neosvědčil proti současné generaci virů/trojanů/červů atd. šířených prostřednictvím USB mass storage zařízení, takže snaha udržet si čistý počítač začíná být docela loterie.

  Mimochodem, na odpojování počítačů, které neměly buď LanDesk a/nebo Symantec už opravdu nejméně jednou došlo...

  Celé to šaškování kolem Symantecu a Landesku přineslo jednu nepříjemnou vedlejší záležitost - uživatelé jsou nyní ukolébání pocitem bezpečí před hrozbami z vnějšku, takže naprosto zanedbávají jakékoli zásady bezpečnosti, což vytváří celkem solidní časovanou bombu, která dříve či později doopravdy vybuchne.

 • Diskuse byla uzavřena.