Hlavní navigace

Názor ke článku D. Crockford: JavaScript - The Good Parts (extrémní recenze) od David Majda - "Crockford je extrémně stručný, syntaxi nepopisuje slovy, ale...

 • 14. 7. 2008 11:28

  David Majda (neregistrovaný)

  "Crockford je extrémně stručný, syntaxi nepopisuje slovy, ale železničními diagramy (jako jsou na json.org), což občas komplikuje srozumitelnost."

  Pokud chceš relativně přesně popsat gramatiku jazyka srozumitelně lidem, co se nezabývají psaním parserů, jsou tyhle diagramy asi nejlepší forma. Myslím, že slovní popis nebo syntaxe založená na BNF by mátly mnohem víc. Pamatuju si na referenční příručku k Borland Delphi, kde byl jazyk popsán přesně takhle a bez problémů jsem to pochopil, byť jsem o parsování vůbec nic nevěděl (v prváku na gymplu).

  "Pokud bych věděl, že Crockford a Eich kdysi bydleli ve stejném městě, nic bych za to nedal, že v minulosti Eich přebral Crockfordovi přítelkyni nebo se s ní alespoň vyspal a Crockford se mu za to nyní mstí. Ať již je skutečnost jakákoliv, nikdo mi nevymluví, že něco velmi osobního a nevyřčeného mezi těmito dvěma pány je."

  Zajímavé je, že z toho, co jsem od Crockforda četl (většina jeho webu) a viděl (jeho přednášky o JS) jsem tenhle dojem nikdy neměl. Myslím že dobře ví, v jakých podmínkách byl JS navržen a implementován ("potřebujeme *něco* hotového nelépe už včera" - viz můj dávný spot http://www.majda.cz/zapisnik/?29 , kde je vidět, jak se do JS postupně dostávaly některé dnes naprosto klíčové vlastnosti) a že je malý zázrak, že JS vůbec je takový, jaký je.

  Asi bych za tím neviděl nic osobního, spíš jen Crockfordovu rozmrzelost nad tím, že JavaScript nevypadá tak, jak by si ho představoval on. Ono to asi naštve, když se tak masově rozšíří jazyk, který má hodně hodně blízko tvé představě o "dokonalém" jazyce, ale dojem kazí spousta "diletatntských chyb". Promarněná šance.

  Jinak při kritice Crockofra je třeba nezapomenout na to, že to byl on, kdo ty "good parts" JavaScriptu pro svět objevil a jako první o nich psal. Dlouhé roky se o funkcionálních a prototypově-objektových fíčurách jazyce běžně nevědělo a jeho web byl jediný (nebo alespoň jediný trochu známý), kde bylo ukázáno, jak hodně si je možné s JS hrát a přiohýbat ho. Crockford v JS viděl to, co mnozí jiní ne (Lisp :-). Já osobně jsem si teprve po pročtení jeho webu uvědomil, jak zajímavý a silný jazyk to prohlížeče mají a určitě nejsem jediný. V tomto smyslu (popularizátor pokročilých věcí v JS) na Crockofrda BTW Brendan Eich i odkazoval ze svého blogu.

 • Diskuse byla uzavřena.