Hlavní navigace

Názor ke článku Používání otevřených standardů je potřeba uzákonit od LO - [31] Skutečně ZARUČENO není skoro nic. Kdo vám...

 • 4. 10. 2007 18:17

  LO (neregistrovaný)

  [31] Skutečně ZARUČENO není skoro nic. Kdo vám zaručí, že standardní formát bude někdo vůbec implementovat, a že standard bude někdo udržovat? Nikdo. Tržní subjekty se chovají ekonomicky racionálně - pokud je v zájmu MS zpětná kompatibilita, je zaručena daleko lépe, než nějakým standardem (dlouhá řada standardů leží ladem).

  Proboha nikdo nemá povinnost si kupovat Windows a MS Office. Se státní správou se dá komunikovat v plain textu či RTF, případně telefonem, dopisy, osobním podáním na podatelně... Těžko tvrdit, že pokud si napíšete vlastní platformu, kterou používá 0,7% lidí, má státní správa povinnost jí podporovat.

  Daleko důležitější než formáty je FUNKČNOST SW, potažmo celé státní správy. Mimochodem jsem se právě vrátil v finančního úřadu, kde jsem platil DPH za své auto dovezené ze zahraničí. Když jsem dole zaplatil na pokladně, dali mi papír, o dvě parta výše ho chtěli vidět, a udělali si fotokopii do spisu. Celá procedura (formuláře jsem měl vyplněné předem) trvala hodinu. To jsou problémy. Nějaké formáty jsou v tomto světle nepodstatné.

  Až bude nějaký formát dokumentů standardizovaný, vyhovující praktickým potřebám, umožní převod stávajících dokumentů beze ztrát, bude dostatečně zavedený a prověřený atd., může státní správa uvažovat o jeho zavedení. Samozřejmě pokud to přinese dostatečné výhody (ono to totiž bude velmi drahé), a musí to proběhnout postupně. Se současným vývíojem technologie by bylo možné začít s přechodem do 2-5 let, a dokončit ho do 10 let. Je asi jasné, že přechod na ODF je v současné době nesmyslný. Těžko přecházet na něco, co neumí ani vzorce, natož převod stávajících dokumentů beze ztrát.

  Admini a další ajtíci si samozřejmě naivně představují, že stačí na všechny počítače nainstalovat soft XYZ, a vše bude vyřešeno. To je dané jen odtržeností od reality, a nedostatkem zkušeností.