Hlavní navigace

Názor ke článku Používání otevřených standardů je potřeba uzákonit od LO - [23] Jsem rád, že se někdy i shodneme. Samozřejmě,...

 • 3. 10. 2007 21:35

  LO (neregistrovaný)

  [23] Jsem rád, že se někdy i shodneme.

  Samozřejmě, že chápu, že by hovoříte o formátu (což je něco jiného, než o čem hovoří autor blog postu). K tomu NENÍ TŘEBA ALLCAPS ani třech vykřičníků!!!

  Pokud by MS Office za rok nepodporoval staré formáty, šlapal by si Microsoft po štěstí. Proč by to asi dělal, když je v jeho nejlepším zájmu zpětná kompatibilita? Dále tu máme legislativu o hospodářské soutěži, která říká, že výrobci s velkým podílem na trhu nesmí například ze dne na den ukončit prodej produktu. Samozřejmě by to šlo i bez této legislativy, a bylo by to i dlouhodobě efektivnější, ale krátkodobé turbulence trhu by byly větší.

  Zapomínáte také na to, že data je možné z MS Office vyexportovat. Můžete si napsat exportní filtr (MS za dodává SDK pro psaní importních i exportních filtrů), můžete použít RTF nebo (OO)XML. Ve všech případech lze provést export beze ztrát. Problém je v tom, že na trhu není jiná aplikace, která by měla všechny features MS Office, takže dojde ke ztrátě při importu. Ale pokud by MS nenabízel zákazníkům co hledají, velmi rychle by taková aplikace vznikla.

  Nemyslím si, že by měl každý český občan mít možnost komunikovat bezplatně se státní správou za pomoci počítače. Musíte si koupit ten počítač, a s tím snad problém nemáte. Proč tedy máte problém s tím, že si musíte koupit nějaký SW? Nebo chcete po levičácku zavádět nějaké "právo na svět zdarma"? Když chcete zajít na magistrát pěšky, také si musíte koupit boty a oblečení; dokonce s sebou musíte nést občanský průkaz, jinak vás mohou sebrat. Na spoustu žádostí musíte kupovat kolky (i když platíte daně), a odeslání dopisu státní správě musíte platit také. Svět není zdarma, a možná by bylo dobré si na to zvyknout.

  Navíc státní správa má jiné priority. Omezení korupce, redukce byrokracie a administrativní zátěže obyvatelstva (například nutnosti dokladování fakt, které státní správa již zná), převod procesů do elektronické formy, zlepšení dostupnosti státní správy, zvýšení její efektivity. Každá z jmenovaných věcí má přímé dopady na obyvatele a na rozvoj ekonomiky. Řešit standardizaci formátu ukládání dat ve státní správě (s obrovskými náklady finančními i časovými) je v kontextu dost nedůležité. Navíc ve chvíli, kdy žádné slušné a vyspělé standardy pro ukládání dat kancelářských aplikací neexistují (ODF je nedodělané, OOXML není standardizované, HTML je nevhodné).

  Nelze nedodat, že nejrozřířenějšími operačními systémy jsou Windows XP, Windows Vista, MacOS, Windows 2000, MacIntel, Windows 98, a pak teprve Linux (podle http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=2).