Hlavní navigace

Názor ke článku Závislost na Linuxu? od Libor Šedivý - Reakce na článek (ne na diskuzi zde ;)...

 • 4. 7. 2007 10:57

  Libor Šedivý (neregistrovaný)

  Reakce na článek (ne na diskuzi zde ;) ) - já jsem taky víceméně závislý na Ubuntu a vůbec mi to nevadí, spíš naopak jsem tím získal. Díky Ubuntu se nyní na OS dívám jako na organismus, který lze stále vylepšovat, což mě velmi baví. Člověk tu je od toho, aby se bavil a poznával, což je defacto smyslem jeho života. Neříkám, že chci zasvětit život zkoumání GNU/Linuxu, ale je to zajímavý aspekt. Myslím si, že "zdravá" (a nepřeháněná) závislost na čemkoliv neškodlivém (kromě drog a jiných sajrajtů) nikdy nebude na závadu, projevuje se tím osobnost člověka. Kdo nikdy nebude mít potřebu zkoumat, jako by ani nebyl a nemá smysl jeho bytí (to si přeberte jak chcete). Přiznám se bez mučení - Windows nemám rád, protože mě hrozně svazovaly a defacto mi nedovolovaly s čímkoliv si pořádně pohrát či vylepšit. Nikomu je však už nevymlouvám. Ani já nemám čas dlouhé hodiny vysedávat a s něčím si hrát, ale na zajímavé věci si čas udělám (jako každý zdravý člověk).

  Co se týče instalace Ubuntu - je celkově extrémně rychlejší než u Windows. Nedávno jsem známé instaloval Windows a Ubuntu. Nejprve jsem naistaloval Windows, pak si asi 3 - 4 hrál se systémem (instalace potřebných programů, ovladačů a dalších nemožností, co chtěla), už jsem z toho byl otrávený (grafický adeptér Windows nerozpoznaly a dodávané ovladače jednoduše selhaly kvůli nekompatibilitě, což prý měly řešit speciální ovladače dodávané na disketě, jaké ale bylo překvapení, když jsem nenašel disketovou mechaniku!) a už jsem ani neměl jsem náladu ještě instalovat Ubuntu. Pak jsem si to ale rozmyslel, pustil CD, dal instalovat (mezitím jsem si zahrál Sudoku) a po cca hodince jsem měl nainstalovaný funkční (!) systém, stačilo aktivovat ovladače (automaticky se stáhly) pro grafiku, doinstaloval jsem pár programů navíc (cca 10 min díky balíčkovacímu přehlednému programu) a hotovo. Co je tedy lepší a časově výhodnější?

  Ještě si dovolím reagovat na zde probíhající diskuzi (bohužel jsem jí nepřečetl celou). Linux je zdarma a bezplatný (slovíčkaření jistého pána zde je opravdu úsměvné a zavání jistým podivným marketingem). Linux si z internetu mohu zdarma a bezplatně stáhnout - defacto zaplatím jen za připojení (když musíme jít tak do extrému) a za instalační médium. Firmy si pak mohou připlatit za komerční podporu, ale kdo je k tomu nutí? Existuje početná linuxová komunita, která poradí s většinou problémů. Avšak uznávám, že může nastat situace, kdy se vyskytne problém jiného rázu, ke kterému je potřeba řešení placené podpory. Tato situace především nastává, pokud firma přechází z Win na Linux, doufám, že v budoucnu budou přecházet firmy pouze mezi distribucemi linuxu či jiných použitelných a nekonfliktních systémech jako je např. Solaris apod.

  Ještě se vyjádřím k tomu, že něco za něco - převážná většina lidí vyvíjejích linux má jiné myšlení, než na jaké jsou zvyklí materialisti. Oni chtějí poskytnout něco, co pomůže a je většinou je jim jedno, že za to nic nedostanou. Ono je to o tom, že vědí, že pomohli dobré věci a to zahřeje. Neříkám, že nejsem materialista, ale podobně myslím také. A na živobití si vydělám jinde ;).

  Cílem tohoto příspěvku není vyvolat flame, ale popsat můj názor na věc, myslím si, že jsem to napsal objektivně. Flame je ale přirozená věc, díky které se společnost postupně vyvíjí, jen někteří lidé to více prožívají ;).