Hlavní navigace

Názor ke článku Pár věcí, co mi jako uživateli vadí na (veřejných) Windows od Jarda - Máte velmi osobitý názor na Winy a požadavky...

 • 21. 1. 2008 8:47

  Jarda (neregistrovaný)

  Máte velmi osobitý názor na Winy a požadavky na aplikace, nedivte se proto, že v defaultu není vše podle Vašeho, nic Vám ale nebrání, upravit si Winy k obrazu Vašemu:

  (1) IE7 je lepší prohlížeč než Firefox 2 (rychlejší, provázanější se systémem, pracuje s proprietárními MS technologiemi). Je pravda, že jeho podpora doporučení W3C je slabší a není opensource, 99% uživatelů ale stačí, když rychle a spolehlivě načte stránku. Také Opera je lepší než Firefox (rychlejší, menší, nižší spotřeba systémových prostředků), takže nevidím důvod, proč by na veřejném terminálu měl Firefox co pohledávat. Vyhovuje-li Vám zápasit s jeho rozšířeními, nainstalujte si jej na Váš domácí desktop, většina uživatelů jej ale ráda oželí.

  (2) Virtuální plochy jsou záležitostí Linuxu či *nixu, utility pro Winy, které Vám vytvoří více virtuálních ploch, také existují (jsou i free), takže pokud je musíte mít, nainstalujte si je. Většina uživatelů používá Winy a tudíž není zvyklá pracovat s více virtuálními plochami, nechybí jim.

  (3) Nepodpora "svobodných" formátů Out-Of-Box? MS poskytuje vlastní řešení, řádově používanější (např. DOC vs. ODF) a lépe integrované se systémem (miniatury-náhledy v souborovém správci, prohledávání obsahu těchto souborů, indexování aj.). Proč by měl MS integrovat práci s okrajově používanými formáty do systému?! Kdo s nimi chce pracovat, ať si nainstaluje příslušnou aplikaci, není chybou MS, že Sun dosud nevydal nic jako OOviewer pro ty, kteří si jen chtějí tyto svobodné formáty prohlédnout/vy­tisknout a nemají chuť/místo na instalaci celého OO.

  (4) Nekompatibilita Win vs. Lin? S tím ale člověk musí počítat, když se rozhodne používat minoritní systém. Kdo uvěří PR-blábolům o "kompatibilitě" na úrovni aplikační (opět OO vs. MSO) nebo systémové, patrně velmi brzy procitne :(

  (5) Žádné grafické programy? Co třeba MS opensource editor PaintNET?! Je zdarma a na základní editaci obrázků velmi dobře použitelný. Pravda, Photoshop to není, ale to přece GIMP taky ne, navíc rozhraní a ovládání GIMPU je asi nejmizernější věc, kterou jsem kdy v IT viděl...

  O dekoracích oken netřeba psát, většina zkušenějších uživatelů stejně volí vzhled a la Win2k.

  Resumé:
  Většina toho, co jste popsal jako nedostatky Winů, jde rozchodit velmi jednoduše a navíc jedná se spíš o preference konkrétního uživatele.