Hlavní navigace

Názor ke článku Kudy dál v kompilovaných jazycích? od Viky - [72] Však jsem taky neříkal, že konrétně vy...

  • 4. 12. 2007 3:23

    Viky (neregistrovaný)

    [72] Však jsem taky neříkal, že konrétně vy ;-) Ovšem např. univerzální odsouzení goto, jež jste provedl, nebo obecně zavrhování C kvůli tomu, že správa paměti je přenechána programátorovi, tím dogmatismem dost zavání. No a pokud nikomu nic nechcete vnucovat, tak vám může být lhostejné, jak je C rozšířené, nebo ne?
    Optimalizace by byla další velká kapitola na debatu. Moje zkušenost třeba ukazuje, že nejúčiněji si program dokáže zoptimalizovat jedině člověk a to z jednoho prostého důvodu, který ještě dlouho, ne-li nikdy, nepřekoná žádný automat - člověk rozumí tomu, co dělá, je tak nějak "o dimenzi výš", kouká na to zvenčí. A až to nějaký software dokáže taky, tak už nebudou zapotřebí programátoři - alespoň ne v lidské kůži. Troufám si tvrdit, že většina optimalizací provedených automaticky je spíše optimalizační paběrkování. To podstatné, totiž podstata algoritmů a obecně analytické návrhy softwaru, zůstává často nezoptimalizováno a s tím už nehne ani ten nejgeniálnější překladač. Ostatně podívejte se na poměr výkon/nároky současného SW a SW z doby před 20ti lety. Optimalizátory čím dál vymakanější, HW čím dál rychlejší a méně omezující, ale SW čím dál pomalejší a nespolehlivější.
    No a pokud jde o interpretovaný jazyk rychlejší než kompilovaný, tak to už tu je taky desítky let - přesněji, je celkem snadné napsat jeho interpret takovým způsobem, aby tohoto stavu bylo možné docílit vhodně koncipovaným programem v tomto jazyku napsaným. Ale asi by vaším favoritem zrovna nebyl, stejně jako 99% IT populace - i když pro mě je to snad nejpozoruhodnější programovací jazyk, který byl kdy vymyšlen. Poznáte ho? ;-)