Hlavní navigace

Názor ke článku Idealisté a pragmatici od Gilhad - [8] To je celkem jednoduché - pokud máš...

 • 28. 10. 2007 18:28

  Gilhad (neregistrovaný)

  [8] To je celkem jednoduché - pokud máš jeden počítač a chceš si na něm skládat hudbu, programovat, psát dopisy, zahrát nějakou hru , tak to zvládne jedna distribuce (například SUSE, nebo Fedora, nebo Gentoo ... vyber si, která se ti líbí ... zvládne to)

  Ale pokud pár lidí potřebuje minimalistický router, tak nepotřebují k jeho instalaci grafické rozhraní, přehrávání filmů ani hry. Takže zvolí nějakou specializovanou distribuci, která toto nebude v základu obsahovat.

  Pokud někdo potřebuje spravovat instalaci SW klikáním bez pořádné znalosti co činí, tak bude potřebovat distribuci s mocnými wizardy (a restriktivními, aby ho nenechaly udělat nějakou vyloženou kravinu).

  Pokud někdo jiný potřebuje mít plnou kontrolu nad počítačem i v nestandardních případech a přesně ví co dělá a co chce, tak si vybere jinou distribuci, která mu do jeho rozhodnutí nebude kecat.

  Zároveň s tím se dostáváme k tomu, že různí lidé vidí různé věci jako důležité a tomu si tedy přizpůsobují stávající distribuce. Někdy to jde snadno (nakliká se jiné téma a hotovo), někdy je jednoduší forknout distribuci a upravit si její základy.

  Stejně tak se liší názory na to, co požadovat od balíčkovacího systému a několik lidí přišlo s vlastními nápady. Některé zapadly, jiné se osvědčily a spousta distribucí se k nim přiklonila. Možná se časem sloučí do jednoho, možná nikoli, protože skupiny s odlišnými požadavky budou dost početné a aktivní, aby si daný způsob udržely ke své spokojenosti při životě.

  Konec konců proč musí vedle sebe existovat tolik druhů zvířat? Možná proto, že ty stávající jsou všechny (zatím) životaschopné.