Hlavní navigace

Názor ke článku Temná Webová budoucnost od Standa - To, co hrdě nazýváme "Web 2.0" je otřesný...

 • 10. 9. 2008 11:47

  Standa (neregistrovaný)

  To, co hrdě nazýváme "Web 2.0" je otřesný bastl, složený z nesouvisejících technologií, původně určených k naprosto jinému účelu. Na počítačovém poli dnes zažíváme závody v zatloukání šroubů štípacími kleštěmi. Jde o naprosté opuštění programátorských hodnot, jakými je efektivita programování, čistota kódu, uživatelská přívětivost. Vše se podřizuje technologii, jejím možnostem a omezením. Při programování na webu strávíte vy a počítač 90% času řešením idiotských problémů, které by vůbec nevznikly, kdyby se technologie nevytvářely ve stylu "Jak pejsek a kočička vařili dort".

  Není se pak co divit, že nějaký znak je po cestě poškozen nebo nedostatečně ochráněn před zneužitím, že obrovskou práci je nutné věnovat generování řetězců, které jsou v následujícím kroku zase složitě analyzovány.

  HTTP: Protokol pro přenost hypertextu. Nenese žádné kontextové informace, nemá žádnou podporu pro přenos iniciovaný serverem.

  HTML: Jazyk pro tvorbu hypertextových dokumentů, původně zcela bez podpory obrázků. Vyhrazené znaky jsou &

  CSS: Jazyk pro popis stylu dokumentu. Vyhrazené znaky =;{} Dosti neuměle se váže do HTML.

  Cookies: Textové balíky, uměle přidané do HTTP, aby se dal ukládat kontext alespoň nějak.

  JavaScript: Obecný objektový skriptovací jazyk. Vyhrazené znaky "'\ a dle kontextu pár dalších, třeba %. Využívá uměle přidané objektové vlastnosti CSS a HTML.

  Flash: Proprietární technologie na grafické vychytávky. S ostatními technologiemi zde uvedenými ji prakticky nelze provázat.

  SQL: Jazyk pro komunikaci uživatele s databázemi. Vyhrazené znaky '\

  Java/PHP/Python/Ru­by: Poměrně obecné programovací jazyky.

 • Diskuse byla uzavřena.