Hlavní navigace

Názor ke článku Válka o kopírovací monopol od Pavel Císař - [83] Ad 1) Úložiště je komerční služba, oni...

 • 16. 2. 2012 21:44

  Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---

  [83] Ad 1) Úložiště je komerční služba, oni nelegální obsah komerčně nešíří, oni jsou k šíření zneužíváni, to je rozdíl. O komerční šíření by se jednalo kdyby za to bral peníze ten, kdo nelegální obsah na úložiště umístil. A ano, *některá* úložiště má/měla bonusové programy kdy platila uživatelům v poměru za download jimi nahraných souborů. Tahle varianta není košer a je třeba ji zašlápnout. Pokud ale úložiště neplatí uživatelům, nelze je za nic vinit - jsou služba jako česká pošta. Tu taky neviníte z toho, když někdo posílá v balíku nelegální zboží i když si za tu dodávku bere peníze.

  Ad 2) Že o nich nevíte, neznamená že neexistují. Vzdělejte se. To co si myslíte že lze, lze jen u některých. Zbude 100+1 dalších způsobů u kterých to nelze.

  Ad 3) To heslo si budou lidé sdělovat třeba e-mailem, to máme všem číst poštu?

  Ad 4) Zkuste konzultovat s právním expertem na mezinárodní právo a mezinárodní dohody (na celosvětové nebo alespoň kontinentální úrovni) a nejlépe se zkušeností ve vymáhání v zahraničí na základě těchto dohod, a uvidíte co vám řekne, hlavně jaká je úspěšnost a jak dlouho to trvá. Navíc budete i tak pořád hrát "Plácni krtka".

  Ad 5) Pletete se. V tomhle opravdu nevíte o čem mluvíte.

  Ad 6) Asi se budete divit, ale právě to se v současnosti děje (odkud myslíte že se ty filmy berou, z Marsu?) a nepřestane to. Tam kde je release i na BlueRay jsou ripy na netu právě z BR. Od nástupu BR jsou filmy ze všech dostupných zdrojů - každý si vybere kvalitu která mu vyhovuje (vyšší kvalita = větší soubor). Dneska jsou běžné ripy jednoho filmu ve 3-4 různých kvalitách (a pěkná je i ta nejhorší). Dělávaly to malé organizované skupinky, které mezi sebou soutěžily, dnes to dělá (s obstojnými výsledky) každý jouda. Nicméně distributorské grupy na profesionální úrovni (nikoliv komerční, prostě profíci) existují pořád a je jich hodně.

  Ad zbytek) Pokud narážíte na úložiště, tak to jsou prostě placené úschovny (jako třeba ty na nádraží). Profitují z toho že jsou zneužívána? Ano, nepochybně. Dá se s tím něco dělat aniž by jsme zasáhli do práv jednotlivce na soukromí i společností na rovné obchodní podmínky? Prakticky moc ne, jen něco málo. To co lze udělat se už dělá. Pomáhá to snížit pirátství? Ani omylem. Dá se to nějak zlepšit větší restrikcí a represí? Ne, pokud se nechceme kolektivně propadnou do pekla. Dá se pomoct autorům aby na pirátství výrazně netratili? ANO (autorům, nikoliv nezbytně všem distributorům), pokud nebudou pošetile trvat na tom, že zpoplatní *každou* kopii, dá se jim pomoct aby si přišli na obdobné nebo i lepší peníze než teď. Skrz restrikce proti stahovačům a nekomerčním distributorům ta cesta ale nevede.