Hlavní navigace

Názor ke článku Válka o kopírovací monopol od Pavel Císař - [79] To jste právě zcela na omylu. 1. Datové...

 • 16. 2. 2012 10:01

  Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---

  [79] To jste právě zcela na omylu.

  1. Datové sklady žijí především z plateb uživatelů za rychlejší download nebo poskytnutou kapacitu na uložení (někdo má i reklamu), ISP v tom vůbec nejede, tomu naopak platí (a ne málo).

  2. Torrenty a odkazová fóra nemají a) žádný chráněný obsah a tudíž je ve většině zemí nelze plácnout b) torrent má dávno magnet links a jiné vychytávky (najděte si třeba "I2P" na wikipedii), je to čistě P2P bez nutnosti centrálního bodu, ten centrální bod je jenom takové vylepšení bez kterého se naprosto obejde c) odkazová fóra buď také přejdou na nějakou formu P2P nebo budou nahrazena nějakou již existující formou P2P. Vymazat z netu P2P je jako hrát "Plácni krtka".

  3. (Zne)uživatelé datových skladů se už houfně vracejí k systému zaheslovaných maskovaných (kódová jména souborů) archivů, takže bez možnosti podívat se dovnitř nelegální obsah prostě nepoznáte. Pokusit se tohle nějak zakázat bude pro datové sklady likvidační, protože zneuživatelé se vždy budou nějak (dobře) maskovat jako legální, a zkuste korporátním uživatelům skladů zakázat heslem chráněné archivy.

  4. Ani vypínáním celých skladů se nic nedosáhne, viz např. http://www.lupa.cz/zpravicky/konec-megauploadu-nijak-neomezil-tok-souboru-po-internetu/ Jenom se to přestěhuje jinam - do Evropy, do Ruska, do Brazílie, na Island nebo někam jinam.

  5. Uživatelé už dnes mají k dispozici tak nezjistitelné a hlavně nezničitelné (protože decentralizované) prostředky pro komunikaci a sdílení, sítě uvnitř sítí atd. (použijte třeba heslo FreeNet jako výchozí bod a hledejte dál, budete v šoku), že už je dávno dobojováno, stát prohrál. Ani Írán nebo Čína nedokáží kontrolu udržet trvale, je to neustálý boj kde mají sice úspěchy, ale v podstatě dočasné a nikdy ne 100%. Tyhle prostředky se používají už teď a pořád se vylepšují, pouze většina lidí je *zatím* nepoužívá, protože jiné jsou zatím pohodlnější. Seberte ty pohodlné (pokud se vám to vůbec povede, viz výše) a hádejte co se stane?

  6. Teoreticky by se mohlo časem povést zredukovat objem stažených souborů vyštípáním podstatné části BFU tím, že se jim znesnadní stahování (bude to pro ně zkrátka moc práce). Sám tomu nevěřím, ale dejme tomu. Tihle BFU sice zmizí z netu, ale k obsahu se stejně dostanou přes přímé sociální kontakty. Výměna vypálených DVD v hospodě, ve škole, v práci, nebo ještě lépe jednou za čas navštívím kamaráda s externím USB diskem - 1-3 TB jsou dnes běžné - a mám další půlrok na co koukat (mimochodem tohle je už dnes nejefektivnější a nejpohodlnější způsob jak se k obsahu dostane většina lidí - má kamaráda/příbuz­ného/kolegu v práci zásobovatele). Ten obsah mezi lidmi pořád bude a bude se šířit jak stepní požár, protože minimálně 30% dnešních stahovačů a šiřitelů bude pořád v síti pod úrovní detekce (viz výše).

  Když Piráti říkají že "kopírování a šíření nelze zastavit", tak to není proklamace cíle (jak je jim stále podsouváno), ale prosté konstatování faktu. Čím dřív to *všichni* pochopí, tím dřív se dostaneme k nějakému skutečně konstruktivnímu řešení.